Hashimato hastalığı ile humanin peptit düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between Hashimoto disease and humanin peptide levels
  1. Tez No: 931533
  2. Yazar: UĞUR BİÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Hashimato hastalığı en sık görülen otoimmün tiroid fonksiyon bozukluğudur. Hashimato tiroiditi kazanılmış hipotiroidizmin en sık görülen nedeni olup histopatolojik olarak tiroid parankiminde diffüz mononükleer hücre infiltrasyonu, fibrotik gelişim ve parankimal atrofi ile karakterizedir. Hashimato hastalığında düzeyleri yükselen Anti- Tiroid peroksidaz (A-TPO) ve anti-tiroglobulin (A-TG) otoantikorları tiroid bezine hasar vererek tiroid bezinin kademeli olarak yıkımına yol açmaktadır. Enerji homeostazı, canlı organizmalarda enerji alımı ve enerji harcanması arasındaki dengedir. Mitokondri türevli peptitler yeni bir biyoaktif peptit sınıfıdır. Humanin, mitokondriyal genomda 16S ribozomal RNA (rRNA) geni MT-RNR2 tarafından kodlanan ve MTRNR2L olarak adlandırılan mitokondriyal türevli bir peptittir. Bu peptit özellikle metabolik dengenin devamlılığı, enerji homeostazı ve oksidatif reaksiyonları regüle etmektedir. Ayrıca bu peptitin osteoporoz, kardiyovasküler hastalıklar, diabetes mellitus ve nörodejeneratif hastalıklarda koruyucu bir rolü olduğu belirtilmektedir. Ancak humanin peptiti ve hashimato hastalığı arasındaki ilişki bilinmemektedir. Bu bilgiler ışığında çalışmamızın amacı, hashimato hastalarında humanin peptit düzeylerinde meydana gelen değişiklikleri araştırmaktır. Bu amaçla hashimato tanısı olmayan bireyler kontrol grubuna ve hashimato tanısı olan bireyler ise hashimato grubuna dahil edilmiştir. Hastalardan alınan kan örneklerinden tiroid fonksiyon testleri (FT3, FT4, TSH, A-TPO ve A-TG), tam kan sayım testleri ve biyokimya parametreleri otoanalizör ile belirlenmiştir. FT3/FT4, FT3 indeksi, FT4 indeksi, TSH indeksi, FTHI ve FT3I/TSHI oranları hesaplanmıştır. Ayrıca serum humanin peptit seviyeleri ELISA yöntemi ile ölçülmüştür. Hashimato grubundaki kadın cinsiyet dağılımı ve yaş ortalaması kontrol grubuna kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Bunun yanında TSH, A-TG ve A-TPO değerleri Hashimato hastalarında yüksek bulunmuştur. Ancak diğer tiroid fonksiyon testleri, rutin biyokimya değerleri, hematoloji parametreleri ve indekslerde anlamlı bir değişim bulunamamıştır. Hashimato grubundaki bireylerin humanin peptid düzeylerinin kontrol grubundaki bireylerden anlamlı derecede daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bunun yanında humanin ile A-TPO arasında pozitif yönlü (r: 0,241; p: 0,024) ve potasyum arasında negatif yönlü (r: -0,251; p:0,018) bir korelasyon olduğu bulunmuştur. Ancak diğer parametreler ile anlamlı bir korelasyon bulunamamıştır. Bu bulgular hashimato hastalığı gelişiminde humanin peptidinin bir rolü olabileceğini ve potansiyel bir biyobelirteç adayı olabileceğini düşündürmektedir
Özet (Çeviri)
Hashimoto's disease is the most common autoimmune thyroid dysfunction. Hashimoto's thyroiditis is the most common cause of acquired hypothyroidism and is histopathologically characterized by diffuse mononuclear cell infiltration in the thyroid parenchyma, fibrotic development, and parenchymal atrophy. Anti-Thyroid peroxidase (A-TPO) and anti-thyroglobulin (A-TG) autoantibodies, which are elevated in Hashimoto's disease, damage the thyroid gland and lead to its gradual destruction. Energy homeostasis is the balance between energy intake and energy expenditure in living organisms. Mitochondria-derived peptides are a new class of bioactive peptides. Humanin is a mitochondrial-derived peptide called MTRNR2L, encoded by the 16S ribosomal RNA (rRNA) gene MT-RNR2 in the mitochondrial genome. This peptide regulates the maintenance of metabolic balance, energy homeostasis and oxidative reactions. It is also stated that this peptide has a protective role in osteoporosis, cardiovascular diseases, diabetes mellitus and neurodegenerative diseases. However, the relationship between humanin peptide and Hashimoto's disease is unknown. In light of this information, the aim of our study is to investigate changes in humanin peptide levels in Hashimoto patients. For this purpose, individuals without Hashimoto's diagnosis were included in the control group and individuals with Hashimoto's diagnosis were included in the Hashimoto group. Thyroid function tests (FT3, FT4, TSH, A-TPO and A-TG), hematology and biochemistry parameters were determined from routine blood samples taken from the patients with an autoanalyzer. FT3/FT4, FT3 index, FT4 index, TSH index, FTHI and FT3I/TSHI ratios were calculated. In addition, serum humanin peptide levels were measured by ELISA. The female gender distribution and mean age in the Hashimoto group were found to be higher compared to the control group. In addition, TSH, A-TG and A-TPO values were found to be high in Hashimoto patients. However, no significant change was found in other thyroid function tests, routine biochemistry values, hematology parameters and indices. Humanin peptide levels were found to be significantly higher in the Hashimoto's group than in the control group. In addition, a positive correlation was found between humanin and A-TPO (r: 0.241; p: 0.024) and a negative correlation was found between potassium (r: -0.251; p: 0.018). However, no significant correlation was found with other parameters. These findings suggest that Humanin peptide may have a role in the development of Hashimoto's disease and may be a potential biomarker candidate.