Genç ve yaşlı bireylerin anlatılarında içsel durum türlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 931575
  2. Yazar: AYNUR İKRA DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, genç ve yaşlı bireylerin anlatılarında içsel durum terimlerinin (emosyonel, kognitif, linguistik ve fizyolojik terim) kullanım sıklığını incelemektedir. İçsel durum terimleri, bireylerin sosyal kognitif becerilerini ve empati seviyelerini anlamada önemli bir araç olarak kabul edilmektedir. Çalışmada, dahil etme kriterlerini karşılayan 100 (50 genç, 50 yaşlı) sayıda katılımcının sosyal kognisyon videosuna verdikleri yanıtları transkript edilerek, emosyonel, kognitif, linguistik ve fizyolojik terimler kategorilerinde analiz edilmiştir. Bu analizler, üç farklı Dil ve Konuşma Terapisti tarafından körleme yöntemiyle değerlendirici-içi ve değerlendirici-arası yaklaşımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veriler, Jamovi (v2.6.22) yazılımıyla analiz edilmiş; değişkenler arası ilişkiler için Spearman's rho korelasyonu, grup farkları için ise normal dağılım göstermeyen verilerde Mann-Whitney U testi kullanılmıştır ve verilere ikili lojistik regresyon analizi uygulanmıştır. Anlamlılık düzeyi p = 0.05 olarak belirlenmiştir. Cohen's Kappa testi sonuçlarına göre değerlendiriciler arasında yüksek uyum bulunmuştur (n=100). Mann-Whitney U testi sonuçlarına göre, gençler MoCA-TR'de (p < .01) ve Emosyonel Terimler'de (p < .01) yaşlılardan anlamlı şekilde yüksek puan alırken, diğer değişkenlerde anlamlı fark bulunmamıştır (p > .05). Cinsiyet açısından ise hiçbir değişken için anlamlı fark gözlenmemiştir (p > .05). Korelasyon analizinde, MoCA-TR ile diğer değişkenler arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmezken (p > .05), yaş ile Emosyonel Terimler arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r = -0.32, p < .01). Genel korelasyon matrisi, değişkenler arasında orta ila güçlü pozitif ilişkiler olduğunu göstermektedir. Buna göre, genç ve yaşlı bireylerin anlatılarında kullandığı içsel durum terimlerinin kullanım sıklığı MoCA-TR skoru ile artarken; cinsiyete göre değişim göstermemektedir. Bulgular, yaş ve bilişsel düzeyin sosyal etkileşimlerdeki rolünü vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the frequency of use of internal state terms (emotional, cognitive, linguistic and physiological terms) in the narratives of young and older individuals. Internal state terms are recognized as an important tool for understanding individuals' social cognitive skills and empathy levels. In the study, the responses of 100 participants (50 young, 50 old) who met the inclusion criteria to a social cognition video were transcribed and analyzed in the categories of emotional, cognitive, linguistic and physiological terms. These analyses were conducted by three different Speech-Language Pathologists using a blinded intra-rater and inter-rater approach. The data were analyzed with Jamovi (v2.6.22) software; Spearman's rho correlation was used for the relationships between variables, Mann-Whitney U test was used for group differences in data that did not show normal distribution, and binary logistic regression analysis was applied to the data. The significance level was set at p = 0.05. According to the results of Cohen's Kappa test, high agreement was found between the raters (n=100). According to the Mann-Whitney U test results, young people scored significantly higher than the elderly in MoCA-TR (p< .01) and Emotional Terms (p< .01), while no significant difference was found in other variables (p> .05). In terms of gender, no significant difference was observed for any variable (p> .05). In the correlation analysis, while no significant correlation was found between MoCA-TR and other variables (p> .05), a significant negative correlation was found between age and Emotional Terms (r= -0.32, p< .01). The overall correlation matrix shows moderate to strong positive relationships between the variables. Accordingly, the frequency of use of internal state terms in the narratives of younger and older individuals increased with MoCA-TR score, but did not change according to gender. The findings emphasize the role of age and cognitive level in social interactions.