Velilerin dijital ebeveynlik farkındalık düzeyleri ile çocuklarının eğitimine katılımı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between parents' digital parenting awareness levels and their participation in their children's education
- Tez No: 931605
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDAT AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
İçinde bulunduğumuz dijital çağda aile içi iletişim, velinin dijital çağa uyumu ve eğitime olan katkısı arasında önemli bağlantılar bulunmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, ebeveynlerin dijital ebeveynlik tutumu ve velinin eğitim sürecine katılımı arasındaki ilişkileri belirlemektir. Buna ilave olarak çalışmada, ebeveynlerin öğrenim gören çocuklarının ekran kullanım sürelerinin ve amaçlarının belirlenmesi; ebeveynlerin dijital ebeveynlik tutumlarının ebeveynlerin ve çocukların çeşitli özelliklerine göre ve dijital ebeveynliğin, aile içi iletişim ve velinin eğitime katılımı üzerine etkisi dahilinde değişip değişmediğinin araştırılmasıdır. Bu araştırmada, ilkokul çağında çocuğu olan ebeveynlerin dijital ebeveynlik düzeyi ile ve velinin dijital eğitime katılımı arasındaki ilişkiyi açıklamak amaçlanmıştır. Hatay'ın Dörtyol ilçesinden yaşayan 25-55 yaş aralığındaki 243 kadın 106 erkek katılımcının katkısı ile online olarak veriler toplanmıştır. Araştırmaya katılan velilere“Kişisel Bilgi Formu'', ”Dijital Ebeveynlik Farkındalık Ölçeği“ ve ”Veli Katılım Ölçeği" uygulanmıştır. Sonuçlar SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda Dörtyol ilçesinde yaşayan ilkokul çağında çocuğu olan ebeveynlerin dijital ebeveynlik farkındalık düzeyleri ile veli katılım düzeyi arasında anlamlı bir ilişki elde edilmiştir. Katılımcıların dijital ebeveynlik farkındalık düzeyleri arttıkça veli katılım düzeylerinin yükseldiği söylenebilir. Ayrıca çalışma sonucunda bazı demografik değişkenlerin dijital ebeveynlik farkındalığı ile veli katılım düzeyini etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the current digital age, there are important links between family communication, parental adaptation to the digital age and parental contribution to education. The main purpose of this study is to determine the relationships between parents' digital parenting attitudes and parental involvement in the educational process from the perspective of family communication. In addition, the study aims to determine the screen usage time and purposes of parents' children who are studying; to investigate whether parents' digital parenting attitudes change according to various characteristics of parents and children and whether digital parenting varies within the impact of digital parenting on family communication and parental involvement in education. In this study, it is aimed to explain the relationship between intra-family communication and parental involvement in digital education from the perspective of digital parenting of parents with primary school-age children. Data were collected online with the contribution of 243 female and 106 male participants between the ages of 25-55 living in Dörtyol district of Hatay. ''Personal Information Form'', ''Digital Parenting Awareness Scale'' and ''Parent Involvement Scale'' were applied to the parents who participated in the study. The results were analyzed using SPSS program. As a result of the study, a significant relationship was obtained between the digital parenting awareness levels of parents with primary school-age children living in Dörtyol district and the level of parental involvement. It can be said that as the participants' digital parenting awareness levels increase, the level of parental involvement increases. In addition, as a result of the study, it was concluded that some demographic variables affect the level of digital parenting awareness and parental involvemen.