Yonga levha üretimi yapan bir tesisin enerji tüketiminin istatistiksel analizi ve enerji verimliliğinin incelenmesi
Statistical analysis of energy consuption and examinationof energy efficiency in a particleboard production facility
- Tez No: 931611
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMET TIKIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Enerji ve enerji tüketimi, işletmelerin sürdürülebilirliği ve maliyet yönetimi açısından kritik bir öneme sahiptir. Bu çalışmada, yonga levha üretimi yapan bir tesisin enerji tüketimi istatistiksel olarak analiz edilmiş ve enerji verimliliği değerlendirilmiştir. Bununla birlikte enerji verimliliğindeki artışın çevresel etkilere karşı olan olumsuzlukları azaltılırken, işletme karlılıklarını da arttırmaktadır. Bir işletmenin enerji tüketimleri farklı sebeplere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bunlardan bazıları tesisin aktif olarak bulunduğu faaliyet alanı, büyüklüğü, kullanılan ekipmanların farklılıklarına bağlı olarak türü ve verimliliği, iklim koşulları ve işletme prosesleridir. Enerji verimliliğini arttırarak, Enerji tüketiminin azaltılması, işletmelerin rekabet gücünü ve uzun vadeli sürdürülebilirlik hedeflerini destekler. Bu tez çalışmasında saatte ortalama 4650 kWh enerji tüketimi yapan ve toplamdaki kurulu gücü olan 12.850 kVa'yı 6 trafodan alan bir tesisin prosesinde çeşitli ağaç türleri ile tutkal, parafin gibi kimyasallar kullanarak yonga levha üretimi gerçekleştiren bir işletmenin enerji tüketimlerinin istatistiksel analizi ve yapılan enerji verimliliği çalışmalarından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy and energy consumption are of critical importance for business sustainability and cost management. In this study, the energy consumption of a particleboard manufacturing facility was statistically analyzed, and its energy efficiency was evaluated. The results demonstrate that improvements in energy efficiency reduce the negative environmental impacts while also increasing business profitability. Various factors can cause fluctuations in a company's energy consumption, such as the facility's operational field, size, type, and efficiency of equipment used, climate conditions, and operational processes. Enhancing energy efficiency and reducing energy consumption support businesses in achieving their competitiveness and long-term sustainability goals. This thesis presents the statistical analysis of energy consumption and energy efficiency practices of a particleboard manufacturing facility. The facility consumes an average of 4650 kWh of energy per hour and has a total installed power capacity of 12,850 kVA supplied by six transformers. The production process involves using various types of wood along with chemicals such as adhesives and paraffin to manufacture particleboard.