Ağaçişleri endüstrisinde iş sağlığı ve güvenliği risk değerlendirmesi üzerine bir araştırma: Levha üretim tesisi örneği
A case study for risk assessment of the occupational health and safety in woodworking industry: Exapmle of wood-based panels manufacturing plant
  1. Tez No: 509292
  2. Yazar: EYÜP TURKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET SÖĞÜTLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, Ağaçişleri Endüstrisi faaliyet alanında, çalışanların iş kazası ve meslek hastalıklarına maruz kalmadan güvenli ortamda çalışmalarını sürdürmeleri için mevcut risklerin belirlenmesi ve bu risklerin en aza indirgenmesine yönelik öneriler geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaca uygun olarak, Adana'da yonga levha ve lif levha üretimi yapan büyük ölçekli bir tesiste risk değerlendirmesi yapılmıştır. Değerlendirmelerde, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında yayımlanan yönetmelikler esas alınarak; çalışanlar ve iş güvenliği uzmanları ile birlikte yongalama makinesi besleme ünitesi, yan besleme bandı ünitesi, bileme ünitesi ve işletme geneli ortak çalışma alanlarında, tehlikeler ve sebep olabileceği riskler Fine-Kinney risk değerlendirme yöntemi ile analiz edilmiştir. Yapılan inceleme ve değerlendirmelerde, yongalama makinesi besleme ünitesinde 5 tolerans gösterilemez risk, 1 önemli risk ve 3 olası risk; yan besleme bandı ünitesinde 3 tolerans gösterilemez risk, 17 esaslı risk, 10 önemli risk ve 4 olası risk; bileme ünitesinde 1 önemli risk ve 2 olası risk; işletme geneli ortak çalışma alanlarında 8 tolerans gösterilemez risk, 34 esaslı risk, 15 önemli risk ve 4'ü olası risk olmak üzere toplam 107 adet risk belirlenmiştir. Her bir tehlikenin ve sebep olabileceği risklerin, düzeltici/önleyici faaliyetler ile yeniden değerlendirilmesi halinde, 16 tolerans gösterilemez riskin 5'i önemli, 11'i olası riske; 51 esaslı riskin 6'sı önemli, 38'i olası, 7'si önemsiz riske; 27 önemli riskin 21'i olası, 6'sı önemsiz riske ve 13 olası riskin tamamının önemsiz riske indirgenebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the existing risks and to develop suggestions for reducing these risks to the minimum for enabling the employees to continue their work in a safe environment without being exposed to occupational accidents and occupational diseases in the field of Woodworking Industry. In accordance with this aim, a risk assessment has been implemented in a large-scale plant in Adana which produces chip boards and fibre boards. In the assessments done by basing on the regulations published in the scope of Occupational Health and Safety Law No. 6331, the hazards and risks that may be caused by these hazards at the feed unit of chipping machine, at the side feed track unit, at the sharpening unit and at the whole joint working areas of the plant have been analyzed by the Fine-Kinney risk assessment method by the employees and occupational safety specialists together. In the examinations and assessments done, it has been detected that there are 107 risks in total as being intolerable risks, 1 significant risk and 3 possible risks at the feed unit of chipping machine; there are 3 intolerable risks, 17 essential risks, 10 significant risks and 4 possible risks at the side feed track unit; there is 1 significant risk and 2 possible risks at the sharpening unit; there are 8 intolerable risks, 34 essential risks, 15 significant risks and 4 possible risks at the whole joint working areas. If each hazards and risks that may arise from these hazards are reassessed by corrective / preventive actions, it has been seen that 5 risks out of 16 intolerable risks will be degraded as significant risks and 11 of them will be degraded as possible risks; 6 risks out of 51 essential risks will be degraded as significant risks, 38 of them will be degraded as possible risks and 7 of them will be degraded as trivial risks; 21 risks out of 27 significant risks will be degraded as possible risks and 6 of them will be degraded as trivial risks and 13 of them all will be graded as possible risks.