Arazi ve arsa düzenlemelerinde malik itirazlarının analizi
Analysis of owner objections in land regulations
- Tez No: 931613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SELİM ÇEPNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Jeodezi ve Fotogrametri, Şehircilik ve Bölge Planlama, Law, Geodesy and Photogrammetry, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Jeoinformasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Arazi ve arsa düzenlemesi (AAD)“kamu yararı amacıyla”mülkiyet hakkını sınırlayan, taşınmaz mal üzerinde paydaşlık, geometri ve konum değişikliği oluşturabilen imar uygulamasıdır. Taşınmazları dolayısıyla AAD sürecine katılan maliklerin kamu yararı ilkesinden beklentilerinin ve AAD'nin mülkiyete el atması yönünden itirazlarının olması kaçınılmazdır. Nitekim AAD modelinin olağan akışının duraksaması, çoğunlukla idari yargıda taşınmaz maliki tarafından açılan davalar sonucunda verilen yargı kararları ile gerçekleşmektedir. Bu nedenle AAD işlemlerinden taşınmazları dolayısıyla etkilenen maliklerin memnuniyetsizliklerinin belirlenmesi önemlidir. Literatürde AAD işlemlerinin iptal edilmesine ilişkin konuları emsal yargı kararları üzerinden inceleyen çalışmalar bulunmaktadır. Ancak AAD iptal sürecinin başlatıcısı olan maliklerin itirazlarına ilişkin bir akademik çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada AAD'nin iptali istemi ile açılmış davalarda maliklerin işleme yönelik itirazları incelenmiştir. Malikler tarafından hazırlanmış davacı dilekçeleri çalışma materyali olarak kullanılmıştır. Çalışma kapsamında, Türkiye'de Marmara Bölgesindeki çeşitli idare mahkemelerinde 2015-2023 yıllarında açılmış 435 dava dosyası ele alınmıştır. Etik kurallar içerisinde, gerekli gizlilikler sağlanarak maliklerin memnuniyetsizlikleri tespit edilmiştir. Malik itirazlarının bilirkişi görüşlerince ve yargı kararlarınca haklı bulunup bulunmadığı araştırılarak, çalışmada ek irdeleme olanağı sunulmuştur. Bulgular, taşınmazı ile arasında maddi ve manevi her türlü bağı bulunan maliklerin, süregelen fiili kullanım alanlarının değişimine yönelik itirazlarda bulunduğunu göstermektedir. Maliklerin taşınmazlarına konum, yüzölçümü, geometri, paydaşlık ve yapılar açısından yapılan her türlü müdahaleye karşı tepkili oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Land readjustment (LR) 'in the public interest' is a zoning application that restricts the right to property and may create changes in shareholding, geometry and location on immovable property. It is inevitable that the owners, who participate in the LR process due to their immovable properties, have expectations from the principle of public interest and objections in terms of the LR's seizure of property. As a matter of fact, the suspension of the ordinary flow of the LR model is mostly realised through judicial decisions rendered as a result of the lawsuits filed by the immovable owner in the administrative jurisdiction. For this reason, it is important to determine the dissatisfaction of the owners whose immovable properties are affected by LR transactions. In the literature, there are studies examining the cancellation of LR transactions through precedent judicial decisions. However, there is no academic study on the objections of the owners, who are the initiators of the LR cancellation process. In this study, the objections of the owners to the transaction in the lawsuits filed for the cancellation of LR are analysed. The plaintiff petitions prepared by the owners were used as the study material. Within the scope of the study, 435 case files filed between 2015 and 2023 in various administrative courts in the Marmara Region of Turkey were analysed. The dissatisfactions of the owners were determined within the ethical rules by ensuring the necessary confidentiality. Whether the objections of the owners were justified by expert opinions and judicial decisions were investigated and additional analyses were provided in the study. The findings show that the owners, who have all kinds of tangible and intangible ties with the immovable property, have objections to the change of the actual usage areas. It was determined that the owners reacted against all kinds of interventions to their immovable properties in terms of location, surface area, geometry, shareholding and structures.