Design and realization of data acquisition system for MAET-MI inside strong magnetic field of an MR scanner
MR tarayıcının güçlü manyetik alanı altında MAET-MI için veri toplama sisteminin tasarlanmasi ve uygulanması
  1. Tez No: 931618
  2. Yazar: AHMET ÖNDER TETİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT GÜNERİ GENÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Manyetik Alan Ölçümü ile Magneto-Akusto-Elektrik Tomografi (MAET-MI), ultrason görüntülemenin yüksek uzaysal çözünürlüğünü kullanarak yumuşak dokuların elektriksel iletkenliğini haritalandıran hibrit bir görüntüleme tekniğidir. Bu yöntemde, bir ultrason dönüştürücü vücuda basınç dalgaları gönderir ve iletken dokular statik manyetik alan içinde titreşerek, alıcı bobinler tarafından tespit edilen akımları oluşturur. Bu çalışma, literatürde bildirilen en düşük iletkenlik değerlerine sahip fantomların iletkenlik görüntülerini elde etmeyi ve bunu başarmak için deneysel bir sistem geliştirmeyi amaçlamaktadır. Yüksek kalite faktörlü dairesel bobinler tasarlanarak sinyal-gürültü oranı (SNR) artırılmış ve bobin kalite faktörünün görüntüleme performansı üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Ayrıca, bu araştırma bobinlerin transfer fonksiyonunu tahmin etmek için pratik bir yöntem sunmaktadır. Nokta yayılma fonksiyonu (PSF), MAET-MI için literatürde ilk kez karakterize edilmiş ve sektör tarama iletkenlik görüntülerinin yanal çözünürlüğü, PSF kullanılarak iki boyutlu (2D) dekonvolüsyon yöntemiyle iyileştirilmiştir. Daha geniş bir görüntüleme alanı sağlamak için dairesel bir bobine ek olarak sekiz şekilli (figure-of-eight) bir bobin kullanılması önerilmiştir. Sayısal çalışmalar ayrıca basitleştirilmiş bir meme modelinin döner görüntülemesini ortaya koymuştur. Deneyler, ODTÜ Tıbbi Görüntüleme Araştırma Laboratuvarı'ndaki manyetik alan jeneratörü ve Bilkent Üniversitesi UMRAM merkezinde bulunan MR cihazı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. MR cihazı sayesinde, Delrin bloğu ve iletkenliği 7.95 S/m olan tuzlu su çözeltisinden oluşan bir fantomdan iletkenlik arayüz görüntüsü başarıyla oluşturulmuştur. MAET-MI görüntüleme yöntemi literatürüne göre en düşük iletkenlik değerine sahip fantomdan elektriksel iletkenlik arayüz görüntüsü elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Magneto-acousto-electrical tomography with magnetic field measurement (MAET-MI) is a hybrid imaging technique that leverages ultrasound imaging's high spatial resolution to map soft tissue conductivity. In this method, an ultrasound transducer generates pressure waves inside the body, causing conductive tissues to vibrate in a static magnetic field, which induces currents detected by receiver coils. This study aims to obtain conductivity images of the lowest values reported in the literature and develop an experimental setup to achieve this. High-quality factor circular coils were designed to enhance the signal-to-noise ratio (SNR), and the effect of coil quality factor on imaging performance was analyzed. This research presents a practical method for estimating the coil's transfer function. The point spread function (PSF) was characterized for MAET-MI for the first time in literature, and the lateral resolution of sector scan conductivity images was enhanced through two-dimensional (2D) deconvolution with the PSF. A figure-of-eight coil was recommended alongside a circular coil for broader imaging coverage. In numerical studies, the rotational image of the simplified breast model was obtained. Experiments were conducted at the METU Medical Imaging Research Lab and UMRAM using a magnetic field generator and an MR device. With the help of the MR device, a conductivity interface image was successfully reconstructed from a phantom consisting of a Delrin block and a saline solution with a conductivity of 7.95 S/m. A conductivity interface image was obtained from the phantom having the lowest conductivity value in the literature of MAET-MI imaging method.