Bir yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların yoğun bakım kabul kriterlerine uygunluğunun incelenmesi
An examination of the compliance of patients hospitalized in an intensive care unit with intensive care admission criteria
  1. Tez No: 931622
  2. Yazar: BURÇAK MERİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEMRA BÜLBÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş: Dünya genelinde yoğun bakım yatak oranı %2 ile %13,5 arasında değişmektedir. Ülkeler milli gelirinin bir bölümünü sağlık giderlerine harcamak zorundadır ve bu giderlerin içinde yoğun bakım harcamaları önemli bir yer tutmaktadır. Bu yüzden yoğun bakım ünitesi (YBÜ)'ne yatışların belirli kriterler çerçevesinde olması büyük önem taşır. Ek olarak YBÜ'de işi bitmiş hastaların transferi zamanında yapılmalıdır. Amaç: Bu çalışmanın amacı bir yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların yoğun bakım kabul kriterlerine uygunluğunu incelemekti. Yöntem: Bu çalışmanın tipi nicel araştırma desenlerinin altında yer alan tanımlayıcı ve kesitseldir. Veriler Türkiye'nin batısında İstanbul'da özel bir sağlık merkezi Ulus Liv Hospital'da toplandı. Bu çalışmanın zaman aralığı 5 Nisan 2023 ile 31 Aralık 2024 idi. Örneklemi s= 229 genel yoğun bakım hastası oluşturdu. Veri analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, ki kare testi, Kruskal Wallis testi kullanıldı. Bulgular: YBÜ hastalarının yaş ortalaması 65,33±18,68 idi, %43,2'si kadın, %56,8'i erkek idi. YBÜ'ye transfer eden yerler ameliyathane, acil ünitesi, poliklinikler ve klinikler idi, oranları sırasıyla %46,7, %50,2, %1,7, %1,3'tir. YBÜ'de kalış gün sayısı ortalaması 3,49±4,32 idi. YBÜ'ye yatan hastaların %62,8'inin yatış nedeni ameliyat sonrası bakım almaktı. En fazla uygulanan ameliyatlar Akciğere Uygulanmış Majör Cerrahi tipleri Kalp Ve Majör Damar Cerrahi, %14,4 ve %17,9 idi. YBÜ'ye yatış gerektiren cerrahi-dışı hastalıklar incelendiğinde Kalp, Damar ve Akciğer Hastalıkları %27,1 oranında idi.
Özet (Çeviri)
Background: Globally, the ratio of intensive care unit (CCU) beds varies between 2% and 13.5%. Countries are required to allocate a portion of their national income to healthcare expenditures, and CCU-related costs constitute a significant part of these expenditures. Therefore, it is crucial that CCU admissions are based on specific criteria. Additionally, patients who no longer require CCU care should be transferred in a timely manner. Objective: The aim of this study was to evaluate the compliance of patients admitted to an intensive care unit with CCU admission criteria. Methods: This study employed a descriptive and cross-sectional design, which falls under the category of quantitative research. Data were collected from Ulus Liv Hospital, a private healthcare center located in Istanbul, western Turkey. The study period extended from April 5, 2023, to December 31, 2024. The sample consisted of 229 general CCU patients. Data analysis was performed using descriptive statistical methods, chi-square tests, and Kruskal-Wallis tests. Results: The mean age of CCU patients was 65.33±18.68 years; 43.2% were female, and 56.8% were male. The origins of patient transfers to the ICU were as follows: operating room (46.7%), emergency unit (50.2%), outpatient clinics (1.7%), and inpatient wards (1.3%). The average length of stay in the CCU was 2.50±4.32 days. Postoperative care was the reason for CCU admission in 62.8% of cases. The most common surgeries performed were major lung surgery (14.4%) and cardiac and major vascular surgery (17.9%). Among non-surgical conditions requiring CCU admission, cardiac, vascular, and respiratory diseases accounted for 27.1% of cases.