Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesine yatan hematopoietik kök hücre nakli hastalarının yoğun bakım seyri ve prognozlarını etkileyen faktörler
Factors affecting the course and prognosis of hematopoietic stem cell transplant recipients admitted to The Medical Intensive Care Unit in Gazi University Hospital
- Tez No: 308224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBİN AYGENCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Hematopoietik kök hücre nakli, ciddi morbidite ve mortalite ile sonuçlanabilen birçok komplikasyon ile ilişkilidir. Bu komplikasyonların bir kısmının tanı, takip ve tedavisinde hastaların YBÜ'ye kabulü gerekebilmektedir. Bu grup hastalarda yoğun bakım ihtiyacı doğduğunda prognoz genellikle kötü olmaktadır.Bu çalışmada bir üniversite hastanesi iç hastalıkları yoğun bakım ünitesine yatan hematopoietik kök hücre nakli hastalarının yoğun bakım seyri ve prognozlarını etkileyen faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır.Retrospektif olarak yürütülen bu çalışmada daha önceden veya çalışma periyodunda hematopoietik kök hücre nakli yapılmış, 01.01.2007-31.12.2010 tarihleri arasında GÜTF İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesinde takip edilmiş hastalar dâhil edilmiştir.Çalışma süresince toplam 64 hasta kabulü saptandı. Çalışma kriterlerine göre ileri istatistiksel inceleme 48 hastada uygulandı. Bu hasta grubunda yoğun bakıma en sık kabul nedeni solunum yetmezliği olarak tespit edildi.Tek değişkenli analizlerde nakil ilişkili özelliklerden YBÜ kabulde hastalık yinelemesi ve VOH gelişimi, YBÜ'ye kabulde hesaplanan APACHE II ve SOFA skorları, eşlik eden septik şok ile tanımlanabilen bakteri varlığı mortalite üzerine etkili faktörler olarak tespit edildi.Yoğun bakım ünitesinde uygulanan tedavi ve takip modalitelerinden entübasyon ihtiyacı, İMV uygulaması, vazopressör kullanımı, SVB ve invaziv arteriyel kan basıncı takibi ve RRT uygulaması mortalite üzerine etkili bulundu.Yoğun bakım ünitesinde gelişen komplikasyonlar arasında pnömoni, septik şok ve ÇOYS'a atfedilen mortalite %100 olarak saptandı.Tek değişkenli analizlerde mortalite üzerine etkili olduğunu saptadığımız prognostik faktörleri lojistik regresyon analizi ile değerlendirdiğimizde APACHE II skorunun ve vazopressör kullanımının istatistiksel olarak anlamlılığını koruduğu tespit edildi (p değeri
Özet (Çeviri)
Hematopoietic Stem Cell Transplantation (HSCT), is a treatment modality with high morbidity and mortality. Some of the transplantation associated complications may require admission to intensive care units. The outcome for HSCT patients requiring intensive care unit admission is usually poor.We aimed to investigate the factors affecting the course and prognosis of HSCT patients requiring intensive care unit admission at a university hospital in this study.HSCT patients requiring intensive care unit admission between 01.01.2007-31.12.2010 were analyzed retrospectively.During the study period, 64 patients were admitted to the medical ICU. According to the study inclusion criteria, advanced statistical analysis was performed in 48 patients. The most common reason for ICU admission was identified as respiratory failure.Factors affecting mortality in univariate analysis were the presence of VOD, disease relapse, APACHE II and SOFA scores, isolation of bacteria and septic shock on admission to the ICU.Modalities of treatment and follow-up in the ICU, such as requirement of intubation, IMV application, vasopressor use, CVP and invasive arterial blood pressure monitoring and application of renal replacement therapy were found to be associated with increased mortality.Among complications that occurred in the ICU, 100% mortality was attributed to pneumonia, septic shock and MODS.The prognostic factors affecting mortality in univariate analysis were re-evaluated with logistic regression analysis and the statistical significance of the vasopressor requirement and the APACHE II score was maintained (p value