İnas Sanayi-i Nefise Mektebi'nde eğitim alan öncü kadın sanatçıların çağdaş Türk resim sanatına katkıları; Fahrelnissa Zeid örneği
Educated at İnas Sanayi-i Nefise School contemporary Turkish painting by pioneering women artists contributions to art; The example of Fahrelnissa Zeid
  1. Tez No: 931635
  2. Yazar: ARMAĞAN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. SELMA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırma da, çağdaş Türk resim sanatında önemli bir role sahip olan, kadın ressamların yerini ve önemini objektif ve bilimsel bir şekilde ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Pek çok sanatçının yetiştiği İnas Sanayi-i Nefise Mektebi'nde eğitim alan bazı kadın sanatçılar kendi alanlarında yollarını belirleseler de, erkek sanatçıların gölgesinde kaldıkları görülmüştür. Bu bakımdan bu araştırma önem arz etmiştir. İnas Sanayi-i Nefise Mektebi'nin odağından ele aldığımız araştırmada, kadın ressamlarımızın hayatlarına, eserlerine ve sanat üretmek adına verdikleri mücadelelere değinilerek, bu okulda eğitim alan kadın sanatçılardan bazılarına, kendi alanlarında ilk ve öncü kabul edildikleri için yer verilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde sanat eğitimine İnas Sanayi-i Nefise Mektebi'nde başlayan, Fahrelnissa Zeid, Cumhuriyet Dönemi'nde Türk resminin özellikle modernleşme sürecinde soyut resme eğilerek dikkat çekmiştir. Dünyanın birçok şehrinde açtığı sergilerle ses getiren Fahrelnissa Zeid'in, sanat anlayışı, arayışları, soyut resme evirilmesi ve sanatıyla aynı paralellikte olan hayatı kronolojik olarak yansıtılmıştır. Bu doğrultuda çağdaş Türk resim sanatına sunduğu katkılardan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to reveal the place and importance of women painters, who have an important role in contemporary Turkish painting, in an objective and scientific way. Although some female artists who received education at İnas Sanayi-i Nefise Mektebi, where many artists were trained, determined their path in their own fields, it was observed that they remained in the shadow of male artists. In this respect, this research was important. In the research we focused on İnas Sanayi-i Nefise Mektebi, the lives, works and struggles of our female painters to produce art were touched upon, and some of the female artists who studied at this school were included because they were considered the first and pioneers in their fields. Fahrelnissa Zeid, who started her art education at İnas Sanayi-i Nefise Mektebi during the Ottoman Empire, attracted attention by focusing on abstract painting, especially during the modernization process of Turkish painting during the Republican Era. Fahrelnissa Zeid, who made a name for herself with the exhibitions she opened in many cities around the world, is chronologically reflected in her understanding of art, her pursuits, her evolution into abstract painting, and her life, which is in parallel with her art. In this regard, his contributions to contemporary Turkish painting art are mentioned.