Possible effects of sesame (sesamum indicum) on yield,egg quality criteria, lipid oxidation and antioxidant activity in laying hens
Susamın (sesamum indicum) yumurtacı tavuklarda verim, yumurta kalite kriterleri, lipid oksidasyon ve antioksidanaktivitesi üzerine olası etkileri
- Tez No: 931648
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, susam tohumun (ST) yumurtacı tavuklarda verim, yumurta kalitesi, yumurta sarısı lipid oksidasyonu ve antioksidan aktivitesi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada toplam 40 adet 22 haftalık yaştaki yumurtacı tavuklarkullanılmış olup, her grupta 10 hayvan olacak şekilde 4 gruptan oluşmuştur. Gruplar şu şekilde oluşturulmuştur: (i) standart karma yem, (ii) standart karma yem + 5 g/kg ST, (iii) standart karma yem + 10 g/kg ST ve (iv) standart karma yem + 20 g/kg ST. Denemesonucunda yumurtacı tavuklarda yem tüketimi, yumurta verimi, yemden yararlanma oranı herhangi bir şekilde etkilenmemiş (P>0,05), yumurta iç ve dış kalite özellikleribakımından ise, deneme sonu (8.hafta) yumurta eni ve yaş kabuk ağırlığı kontrol grubuna göre daha yüksek değerler vermişlerdir (P0,05). Sonuç olarak, çok zengin bir içeriğe sahip olan ve alternatif yem katkı maddesi olabilecek kapasitesi olan susam tohumu ve yan ürünleri ile yapılacak daha fazla çalışmaya gereksinim olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of sesame seed (SS) on yield performance, egg quality, yolk lipid oxidation and antioxidant activity in laying hens. A total of 40 laying hens of 22 weeks of age were divided into 4 groups, each group consisted of 10 animals. The groups were formed as follows: (i) standard compound feed, (ii) standard compound feed + 5 g/kg SS, (iii) standard compound feed + 10 g/kg SS and (iv) standard compound feed + 20 g/kg SS. As a result of the experiment, feed consumption, egg production and feed conversion ratio of laying hens were not affected in any way (P>0.05), and in terms of egg internal and external quality characteristics, egg width and wet shell weight at the end of the experiment (8th week) gave higher values compared to the control group (P0,05). As a result, it can be concluded that there is a need for further studies with sesame seed and its by-products, which have a very rich content and have the capacity to be an alternative feed additive.