Impact of innovation in multinational engineering projects in somaliland
Somaliland'daki çok uluslu mühendislik projelerinde inovasyonun etkisi
  1. Tez No: 931657
  2. Yazar: ABDIRIZAK MOHAMED ABDILLAHI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBAY BURÇİN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, Somaliland'daki çok uluslu mühendislik projelerinde inovasyonun etkisini değerlendirmek amacıyla Telesom ZAAD'ın mobil para hizmetini incelemektedir. Geleneksel finansal altyapının sınırlı olduğu bölgelerde Telesom ZAAD, finansal katılımı ve ekonomik işlemleri büyük ölçüde genişleterek önemli bir yenilik sunmuştur. Araştırma, güven, güvenlik, kolaylık, güvenilirlik ve müşteri memnuniyeti gibi faktörlerin Telesom ZAAD'ın bu projelerin performansına nasıl katkı sağladığını ele almaktadır. Araştırma, yenilik yayılma teorisi ve teknoloji kabul modeli çerçevesinde şekillendirilmiştir. Araştırma kapsamında, Somaliland'ın başlıca şehirleri olan Hargeisa, Burco, Berbera ve Borama hedef alınarak Telesom ZAAD'ın bu projeler üzerindeki etkisi haritalandırılmaktadır. Araştırma sorunu, mobil para yeniliklerinin Somaliland gibi gelişmekte olan bölgelerde proje performansını nasıl etkilediğine ilişkin bilgi boşluğunu vurgulamaktadır. Bu bağlamda, çalışma Telesom ZAAD'ın güvenlik önlemleri, hizmet kolaylığı ve güvenilirliği, müşteri memnuniyeti ile günlük yaşam üzerindeki algılanan etkisini incelemektedir. Araştırma, Telesom ZAAD kullanıcılarına yönelik anketler aracılığıyla yürütülen nicel bir araştırma yaklaşımına sahiptir. Hipotezlerin ve değişkenler arasındaki ilişkilerin test edilmesi için regresyon analizi ve diğer istatistiksel yöntemler kullanılmaktadır. Araştırmanın bulguları, hizmet optimizasyonu ve müşteri memnuniyetini artırmaya yönelik içgörüler sunarak çok uluslu mühendislik projelerinde hizmet etkinliğini iyileştirmeye yönelik pratik öneriler geliştirmektedir. Bu araştırma, mobil para hizmeti sağlayıcılarının daha etkili hizmet sunum stratejileri oluşturmasına yardımcı olmanın yanı sıra, teknik olarak karmaşık operasyonel ortamlarda hizmet kalitesi ve etkinliği üzerine akademik literatüre katkıda bulunacaktır. Ayrıca, mobil para hizmetlerinin düzenlenmesi ve teşvik edilmesine yönelik değerli içgörüler sağlaması açısından da önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the general innovativeness in a case study of Somaliland on multinational engineering projects about Telesom ZAAD. The mobile money service of Telesom ZAAD has vastly expanded financial inclusions and economic transactions where the existing traditional financial infrastructural legacies are absent. Dimensions targeting improvements in trust, security, convenience, reliability, and customer satisfaction explore how Telesom ZAAD enhances the performance of multinational engineering projects in this research work. It is based on innovation diffusion theory and the technology acceptance model, which clarify the adoption and use of new technologies. In this study, significant cities in Somaliland, including Hargeisa, Burco, Berbera, and Borama, are targeted to map out the impact of Telesom ZAAD on these projects. The problem statement highlights the knowledge gap regarding how mobile money innovations influence project performance in emerging regions such as Somaliland. This research will therefore investigate the effectiveness of Telesom ZAAD's security and trust measures, convenience and reliability of services, customer satisfaction, and perceived impact on daily life. This research takes a quantitative approach based on surveying Telesom ZAAD users. Regression analysis and other statistical tools are used to test hypotheses and relationships between variables. Some insights into possible improvements for enhancing service efficacy in multinational engineering projects, with practical recommendations, are offered by the findings for service feature optimization and customer satisfaction. It is essential in the sense that it may help to inform mobile money service providers in enhancing their strategies for effective service delivery, and it shall contribute to the availability of academic material about the dimensions of service quality and effectiveness in operationally technically complex environments. The study also lends significant insights into policy decisions regarding regulating or promoting mobile money services