Pistacia vera özütü ve esansiyel yağı içeren biyoaktif nanoliflerin geliştirilmesi ve gıda ambalaj malzemesi olarak kullanımı
Development of bioactive nanofibers containing pistacia vera extract and essential oil and their use as food packaging material
  1. Tez No: 931660
  2. Yazar: MERVE KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİYE AYSUN KEPEKÇİ, DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM İÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez çalışmasında P. vera kabukları kullanılarak etanol özütü (PVE) ve esansiyel yağ (PVEO) elde edilmiştir. PVE ve PVEO farklı katkı oranlarında kullanılarak elektroeğirme tekniği ile polikaprolakton (PCL) bazlı biyoaktif nanolifler üretilmiştir. Üretilen nanoliflerin morfolojik, bariyer, mekanik, antibakteriyel, antioksidan ve fizikokimyasal özelliği analiz edilmiştir. İncelenen özellikler baz alınarak gıda ambalaj malzemesi olarak kullanılacak en uygun orandaki nanolif içeriğinin %20 oranında PVE içeren nanolifler olduğu belirlenmiştir. Farklı malzemelerle (%20 PCL/PVE, %0 PCL/PVE, silikon kağıt) taze fıstık örnekleri kaplanarak 5°C'de ve %40-50 nem aralığında 42 gün süre ile depolanmıştır. Belirlenen zaman aralıklarında, her gruptan alınan örnekler için ağırlık kaybı, toplam renk farkı (∆E), toplam fenolik madde içeriği (TPC), mikrobiyal yoğunluk, serbest yağ asitleri analizleri yapılarak %20 oranında PVE içeren nanoliflerin gıda ambalaj malzemesi olarak kullanılma potansiyeli incelenmiştir. %20 PCL/PVE ambalaj malzemesiyle kaplanmış fıstıkların, en az ∆E, en düşük FFA ve en düşük mikrobiyal yoğunluğa sahip olduğu tespit edilmiştir. %20 PCL/PVE ambalaj malzemesinin taze fıstıkların oksidatif bozulmasını en etkili şekilde önlediği, mikrobiyal bozulmaya karşı en iyi korumayı sağladığı, taze fıstıkların ilk rengini en etkili şekilde koruduğu ve silikon kağıda kıyasla daha az ağırlık kaybı sağlayarak fıstıkların tazeliğini daha iyi koruduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, ethanol extract (PVE) and essential oil (PVEO) were obtained from P. vera hulls. PVE and PVEO were used at different concentrations to produce bioactive nanofibers based on polycaprolactone (PCL) through the electrospinning technique. The morphological, barrier, mechanical, antibacterial, antioxidant, and physicochemical properties of the produced nanofibers were analyzed. Based on the examined properties, the optimal nanofiber content to be used as food packaging material was found to be nanofibers containing 20% PVE. Fresh pistachio samples were coated with different materials (%20 PCL/PVE, %0 PCL/PVE, silicone paper) and stored for 42 days at 5°C and 40-50% humidity. At the specified time intervals, weight loss, total color difference (∆E), total phenolic content (TPC), microbial density, and free fatty acid (FFA) analyses were performed on samples from each group to investigate the potential of nanofibers containing 20% PVE as a food packaging material. It was determined that pistachios coated with the 20% PCL/PVE packaging material had the lowest ∆E, lowest FFA, and lowest microbial density. It was observed that 20% PCL/PVE packaging material most effectively prevented oxidative deterioration of fresh pistachios, provided the best protection against microbial spoilage, most efficiently preserved the initial colour of fresh pistachios and preserved the freshness of pistachios better by providing less weight loss compared to silicone paper.