Ortaokul öğrencilerinde dijital oyun bağımlılığı ile beslenme, egzersiz ve uyku yoksunluğu arasındaki ilişkinin incelenmesi (Ağrı ili örneği)
Investigation of the relationship between digital game addiction and nutrition, exercise and sleep deprivation in middle school students (the case of Ağrı province)
  1. Tez No: 931676
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİHAN HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada ortaokul öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığı ile beslenme, egzersiz ve uyku yoksunluğu arasındaki ilişkinin incelenmesi hedeflenmiştir. Nicel araştırma modeline göre kurgulanan bu araştırmada ilişkisel tarama yönteminden faydalanılmıştır. Araştırmanın evrenini Ağrı ilindeki 10-14 yaş grubunu kapsayan ortaokul 5. Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf ve 8. Sınıf kademelerinde öğrenim gören öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Maksimum Çeşitlilik Örnekleme ve tabakalı örnekleme yöntemine göre seçilmiş olan 1323 öğrenci oluşturmaktadır(kadın:709-erkek:614). Araştırmada Hazar ve Hazar tarafından geliştirilmiş olan Çocuklar İçin Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği, Yurt vd. tarafından geliştirilmiş olan Adolesanlar İçin Beslenme Egzersiz Davranışlarını Değerlendirme Ölçeği ve Kandemir vd. tarafından geliştirilmiş olan Çocuk ve Ergenler İçin Uyku Yoksunluğu Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22 paket programında analiz edilmiştir. Veriler analiz edilirken tanımlayıcı istatistikler, t-testi ve anova testleri kullanılmıştır. Bununla birlikte değişkenler arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla pearson korelasyon analizinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between digital game addiction and nutrition, exercise and sleep deprivation of secondary school students. In this study, which was designed according to the quantitative research model, relational screening method was used. The population of the study was secondary school 5 covering the 10-14 age group in Ağrı province. Grade, 6. Grade, 7. Grade and 8. It consists of students studying at grade levels. The sample of the study consists of 1323 students selected according to the Maximum Diversity Sampling and stratified sampling method (female: 709-male: 614). In the study, the Digital Game Addiction Scale for Children developed by Hazar and Hazar, the Nutritional Exercise Behavior Evaluation Scale for Adolescents developed by Yurt et al., and the Sleep Deprivation Scale for Children and Adolescents developed by Kandemir et al. were used. The obtained datawere analyzed in SPSS 22 package program. Descriptive statistics, t-test and ANOVA tests were used to analyze the data. In addition, pearson correlation analysis was used to determine the relationship between variables.