Okul öncesi ve sınıf öğretmeni adaylarının otizm spektrum bozukluğu farkındalık düzeylerinin belirlenmesi
Determination of autism spectrum disorder awareness levels of preschool and classroom teacher candidates
  1. Tez No: 931677
  2. Yazar: MURAT BAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR YAŞAR HAYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışması eğitim fakültelerinin sınıf öğretmenliği ve okul öncesi programlarında 4. sınıfa devam eden öğretmen adaylarının OSB hakkında bilgi ve görüşlerini öğrenmeyi amaçlamıştır. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden olan betimsel tarama deseni kullanılmıştır. Araştırma grubunu belirlenen 4 üniversitede okul öncesi ve sınıf öğretmenliği lisans programlarının 4. sınıfına devam eden 263 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Öğretmen adaylarının OSB farkındalıklarını belirlemek amacıyla Yaşar ve Cronin (2012) tarafından geliştirilen“Türkiye'deki Üniversitelerin Eğitim Fakültesi Öğrencilerinin Otizm Farkındalığı Hakkında Anket”kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini oluşturan öğretmen adayları yüz yüze veya çevrimiçi ortamda ankete katılım sağlamıştır. Araştırmadan elde edilen veriler betimsel analiz tekniği ile analiz edilmiş, katılımcıların cinsiyetinin, bölümlerinin ve üniversitelerinin OSB farkındalık puanları üzerinde etkisini incelemek amacıyla T-testi ve ANOVA testleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde öğretmen adaylarının OSB hakkında deneyim ve bilgilerinin kısıtlı olduğu, bilgilerini uygulamada yetersiz hissettikleri ve aldıkları eğitimi yeterli görmeyerek daha fazla eğitime ihtiyaç duydukları belirlenmiştir. Parametrik test sonuçlarına göre OSB farkındalık puanı üzerinde katılımcının cinsiyetinin anlamlı etkisinin olmadığı ancak katılımcının bölümüne ve üniversitesine göre anlamlı farklılıkların olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study aimed to learn the knowledge and opinions about ASD of prospective teachers who are in their 4th year in the elementary and preschool teacher edution programs of education faculties. A descriptive survey design, which is one of the quantitative research methods, was used in this study. The research group consists of 263 prospective teachers who are in their 4th year in the undergraduate programs of preschool and elementary education at the 4 universities. In order to determine the ASD awareness of the prospective teachers, the“Survey on Autism Awareness of the Students of the Education Faculties of Universities in Turkey”developed by Yaşar and Cronin (2012) was adapted and used. The prospective teachers who constituted the sample of the study participated in the survey face-to-face or online. The data obtained from the study were analyzed with the descriptive analysis technique, and T-test and ANOVA tests were used to examine the effects of the participants' gender, departments and universities on ASD awareness scores. When the research findings were examined, it was determined that the teacher candidates had limited experience and knowledge about ASD, that they felt inadequate in applying their knowledge, and that they needed more training because they did not find the training they received sufficient. According to the parametric test results, it was concluded that the gender of the participant did not have a significant effect on the ASD awareness score, but there were significant differences according to the participant's department and university.