The role of economic and monetary uncertainties on real estate market in USA over the short and long periods
ABD'deki gayrimenkul piyasasında kısa ve uzun dönemlerde ekonomik ve parasal belirsizliklerin rolü
- Tez No: 931679
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, konut piyasası dinamikleri ile ekonomik ve politika değişikliklerine ilişkin belirsizlikler arasındaki karşılıklı ilişkileri araştırmak için gelişmiş ekonometrik modeller kullanılmıştır. ABD konut fiyatlarının bir ölçütü olarak Zillow Ev Değer Endeksi'ni (ZHVI) kullanarak, Ekonomik Politika Belirsizliği (EPU), Piyasa Politika Belirsizliği (MPU) ve emtia fiyatları ve piyasa oynaklığı gibi diğer makro değişkenlerin asimetrik uzun vadeli ve kısa vadeli etkilerini araştırdım. Doğrusal Olmayan Otoregresif Dağıtılmış Gecikmeli (NARDL) modelini kullanan çalışma, konut piyasalarının pozitif ve negatif ekonomik politika belirsizliklerine karşı bir koruma görevi gördüğünü ve politika değişkenlerinin etkilerinde uzun vadeli asimetriler olduğuna dair kanıt sağladığını bulmuştur. Konut fiyatları ve altta yatan değişkenlerle uzun vadeli eşbütünleşmeye dair kanıtlar vardır, yüksek R² değeri ve önemli hata düzeltme terimi vardır ve önemli bölgesel farklılıklar da tespit edilmiştir. Hem doğrudan hem de dolaylı olarak, politika belirsizlikleri konut fiyatlarını etkiler, ancak daha uzakta, kısa vadeli ayarlamalar yavaştır ve piyasa katılıklarının sürekliliğini yansıtır. Hesaplama kısıtlamalarına rağmen, mevcut bulgular, doğrusal olmayan dinamiklerin kapsamını, bölgesel bağımlılıkları vurgulayarak ve özel politika müdahalelerinin ve güçlü risk yönetimi stratejilerinin önemini vurgulayarak literatürü zenginleştirmek için önemlidir.
Özet (Çeviri)
Advanced econometric models are used in investigating the interrelationships between housing market dynamics and the uncertainties pertaining to economic and policy changes in this study. Using the Zillow Home Value Index (ZHVI) as a metric of U.S. housing prices, I explored the asymmetric long run and short run effects of Economic Policy Uncertainty (EPU), Market Policy Uncertainty (MPU) and other macro variables such as commodity prices and market volatility. Using a Nonlinear Autoregressive Distributed Lag (NARDL) model, the study finds that housing markets serve as a hedge against positive and negative economic policy uncertainties providing evidence that policy variables have long run asymmetries in their effects. There is evidence of long run cointegration with housing prices and underlying variables, with high R² value and significant error correction term, and significant regional variations are also detected. Both directly and indirectly, policy uncertainties affect housing prices, however, further away in time, short run adjustments are sluggish reflecting the persistence of market rigidities. Notwithstanding the computational constraints, the present findings are relevant for enriching the literature by highlighting the scope of nonlinear dynamics, regional dependencies and emphasizing the relevance of tailored policy interventions and strong risk management strategies.