Türev piyasalar ve türev ürünler aracılığıyla fiyat riskinin önlenmesi
Preventing price risk by derivative productions and derivatives markets
- Tez No: 162006
- Danışmanlar: PROF.DR. KORAY BAŞOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Ekonomik birimlerin, gelecekteki fiyat belirsizliklerinin önüne geçme istekleri sonucunda türev ürünler olarak adlandırılan mali araçlar ortaya çıkmıştır. Türev piyasaların tarihi yüzlerce yıl öncesine dayanmakta ve ilk sözleşmeler tarım ürünlerini konu almıştır. Tarım ürünleri üzerine düzenlenen sözleşmelerin 19. yüzyılın ortalarında borsa bünyesinde işlem görmesiyle, türev piyasalarda etkin bir organize yapı oluşmuştur. 1970'li yıllarda Bretton- Woods Para Sistemi'nin sona erdirilmesi ile türev piyasalarda yapılan işlemler finansal alanda geniş bir kullanım alanı bulmuştur. Böylece, tarım ürünlerinde oraya çıkan, türev ürünlerde yeni bir dönem başlamıştır. Bu gün, dünyada işlem gören türev ürünlerin yarısından fazlası faiz ve döviz üzerine düzenlenmektedir. Bu çalışmada, türev ürünlerin fiyat riskini önlemedeki rolü vurgulanmıştır. Bu amaçla, ilk iki bölümde türev piyasalar ve türev ürünler ayrıntılı olarak tanıtılmıştır. Yapılan açıklamalarda da genellikle döviz dayanak varlığı kullanılmıştır. Son bölümde ise, fiyat riski ve türev ürünlerle önlenmesi, ekonomideki karar birimlerinden firmalar açısından, genellikle yabancı para birimlerinin birbiri cinsinden fiyatı üzerinde durularak, gerçek piyasa koşullarına uygun varsayımlar altoda, kurgulanan olaylarla sayısal olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The financial instruments, called derivative productions, have been developed in result of economic units' wish of preventing the price uncertainties in future. The history of derivatives markets is based on centuries before and the first contracts have involved agricultural productions. A effective organize structure was constituted in derivatives markets with trading of the contracts arranged on agricultural productions in exchange in the middle of nineteenth century. In 1970's, the transactions in derivatives markets have reached large usage area in financial area with finishing Bretton- Woods Monetary System. Thus, a new period have begun in the derivative productions appeared in agricultural productions. Today, more than half of the derivative productions traded in the world is arranged on interest rate and foreign currency. In this study, the role of derivative productions in preventing price risk is emphasized. With this purpose, derivatives markets and derivative productions are introduced in the initial two chapters in detail. Foreign currency is generally used as underlying asset in the explanations making. Finally, in the third chapter, price risk and preventing by derivative productions are dealt with fictional occurrences under the suppositions suitable to real market conditions as numerical, from the point of view of the firms from the decision makers in the economy, with generally dwelling on the price of foreign currency units in one another genus. VI