Polikistik böbrek hastalığında, gebeliğin progresyon üzerine etkisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
The retrospective evaluation of the effect of pregnancy on the progression of polycystic kidney disease
- Tez No: 931753
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULMECİT YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaç: Bu çalışmada, 01.12.2000-01.01.2023 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Otozomal Dominant Polikistik Böbrek Hastalığı (ODPBH) tanısı alan 18 yaş ve üzeri kadınlarda, gebeliğin böbrek hastalığı progresyonuna ve gebelik komplikasyonlarına etkisi incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, belirtilen tarihler arasında polikistik böbrek hastalığı tanısı almış 240 hasta ile ek hastalığı olmayan, gebelik öyküsü bulunan 69 kişi dahil edilmiştir. Vaka grubunda gebelik öncesi ve sonrası üre, kreatinin, GFR, ürik asit ve proteinüri değerleri karşılaştırılmıştır. Gebelik sayısı, düşük, preeklampsi gibi parametreler sorgulanmıştır. Yeterli veri bulunamayan 193 vaka ve 21 kontrol grubu katılımcısı analize dahil edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the impact of pregnancy on the progression of kidney disease and pregnancy complications in women aged 18 and over, diagnosed with Autosomal Dominant Polycystic Kidney Disease (ADPKD) at Bursa Uludağ University Medical Faculty Hospital between 01.12.2000 and 01.01.2023. Materials and Methods: The study included 240 patients diagnosed with polycystic kidney disease during the specified dates and 69 individuals with a history of pregnancy but no additional diseases. Urea, creatinine, GFR, uric acid, and proteinuria values before and after pregnancy were compared in the case group. Parameters such as the number of pregnancies, miscarriages, and preeclampsia were also evaluated. Due to insufficient data, 193 patients from the case group and 21 participants from the control group were excluded from the analysis.