Kurumlarda yapay zeka destekli düşük kodlu geliştirme araçlarını kullanarak uygulama geliştirme durumlarının analizi
Analysis of application development situations using artificial intelligence supported low-code development tools in corporations
- Tez No: 931774
- Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU TAHSİN ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüzde, gittikçe de yaygınlaşan bir şekilde, her alanda yazılım uygulamalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Ortaya konulan yazılım uygulamalarının ölçeği her bir durum için farklılık gösterebilmektedir. Yazılımların, ölçeğinden ve durumundan bağımsız olarak kalitesi ve ihtiyacı karşılama oranı yani yazılım projesinin başarısı önem arz etmektedir. 70'li yıllardan günümüze yazılımları başarılı kılmak adına çeşitli yazılım geliştirme modelleri ortaya atılmıştır. Bu modeller genel bir çerçevede, sıralı aşamalardan oluşan Şelale Modeli ile hızlı geliştirmeye odaklanan döngüsel ve artımlı adımlardan oluşan Çevik Modellerdir. Geliştirme yaklaşımlarının teorik altyapılarının yanı sıra bu yaklaşımların somut hali olan yazılım geliştirme araçları da 2000'li yıllardan itibaren kullanılmaktadır. Önceleri Hızlı Uygulama Geliştirme adıyla ortaya konulan hızlı yazılım geliştirme araçları 2015'li yıllardan itibaren Düşük Kodlu Geliştirme Platformlarına evrilmiştir. Düşük Kodlu Geliştirme Platformları, en az kodlama becerisiyle hızlı uygulama teslimatını mümkün kılan ve sistem entegrasyonu açısından hızlı kurulum ve yayınlama imkanı sunmayı hedefleyen uygulama geliştirme araçlarıdır. Uygulama geliştirme süreçlerinde verimliliği artırmak ve nitelikli personele olan ihtiyacı azaltmak adına ortaya çıkan düşük kodlu geliştirme platformları son yıllarda önemini artırmayı başarmıştır. Bu çalışmanın amacı düşük kodlu geliştirme yöntemini bir durum değerlendirme çalışmasına tabi tutmaktır. Bu kapsamda, belirlenen bir uygulama ihtiyacı, bir düşük kodlu geliştirme platformunda mümkün olan en kısa zamanda geliştirilip sunuma hazır hale getirilmiştir. Uygulama geliştirme alanında çeşitli düzeyde deneyime sahip katılımcılardan, gereksinim analizi yapılmış bu yazılım ihtiyacını, kendi yöntemlerine ve tecrübelerine dayanarak, hangi becerilerle ve ne kadar sürede sunuma hazır hale getirebileceklerine ilişkin görüşleri ve önerilen geliştirme yöntemine dair yorumları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, software applications are increasingly needed in every field. The scale of software applications produced can vary depending on each situation. Regardless of the scale and context of the software, its quality and ability to meet needs—essentially the success of the software project—are of great importance. Since the 1970s, various software development models have been introduced to ensure the success of software projects. These models generally fall into two main categories: the sequential stages of the Waterfall Model and the iterative, incremental steps of Agile Models, which focus on rapid development. In addition to the theoretical foundations of development approaches, the practical tools of these approaches have been in use since the 2000s. Initially introduced as Rapid Application Development tools, these rapid development tools evolved into Low-Code Development Platforms starting from the mid-2010s. Low-Code Development Platforms are application development tools that aim to enable fast application delivery with minimal coding skills and offer quick setup and deployment in terms of system integration. Emerging to increase efficiency in application development processes and reduce the need for highly skilled personnel, low-code development platforms have gained increasing importance in recent years. The aim of this study is to conduct a situational assessment of the low-code development method. In this context, a specific application need was developed and prepared for presentation in the shortest possible time using a low-code development platform. Participants with varying levels of experience in application development were asked to provide their insights on the skills required and the time it would take to prepare the identified software need—analyzed in terms of requirements—based on their own methods and experiences. Their opinions and evaluations of the proposed development method were also collected and analyzed.