Sağlık çalışanlarının besin ve ilaç etkileşimi hakkındaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of healthcare professionals' knowledge levels about food and drug interactions
  1. Tez No: 931782
  2. Yazar: RAHMET NİHAN KARAOĞLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme (İç Hastalıkları) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Besinler ilaçların etkinliğini değiştirerek yetersiz etki ya da toksisite gibi istenmeyen tıbbi sonuçlara neden olabilir. Bu çalışmada farklı ünvanlara sahip sağlık çalışanlarının besin ve ilaç etkileşimleri hakkındaki bilgi düzeylerini değerlendirmeyi ve varsa eksik olan konulara dikkat çekmeyi hedefledik. Yöntem: Çalışmaya İstanbul Tıp Fakültesi sisteminde kayıtlı e-posta adresleri bulunan sağlık çalışanları (eczacı, diyetisyen, hemşire ve doktorlar) dahil edildi. Google form üzerinden oluşturulan ve 21 maddelik besin-ilaç etkileşimi ölçeğini de içeren anket formu yetkililer tarafından kayıtlı e-posta adreslerine iletildi. Bulgular: Anket formu 2183 kişiye gönderildi ve 102 kişiden yanıt alındı. Mesleklere göre dağılım doktor %66,7 (n=68), hemşire %25,5 (n=26) ve diyetisyen %7,8 (n=8) şeklinde idi. Katılımcıların %75,5'i iyi ve üstü derecede besin-ilaç etkileşimi bilgi düzeyine sahipti. Sorulara verilen isabetli yanıt puan ortalaması 12,94'tü.
Özet (Çeviri)
Objective: Foods can alter the effectiveness of drugs, causing undesirable medical consequences. In this study, we aimed to evaluate the level of knowledge of healthcare professionals about food-drug interactions and to draw attention to the missing issues. Method: Healthcare professionals (pharmacists, dieticians, nurses and doctors) with e-mail addresses registered in the Istanbul Faculty of Medicine system were included in the study. The questionnaire, created via Google Forms, including the 21-item food-drug interaction scale, was sent to the registered e-mail addresses. Results: The questionnaire was sent to 2183 people. Of the 102 participants who responded 66.7% (n=68) were doctors, 25.5% (n=26) nurses, 7.8% (n=8) dietitians. 75.5% of the participants had good or better level of knowledge. The average score of accurate answers was 12.94.