Aile sağlığı ve yeme tutumları arasındaki ilişkide kardeş ilişkilerinin düzenleyici rolü
The moderating role of sibling relationships in the relationship between family health and eating attitudes
- Tez No: 931783
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN ÇALIŞAN KİNTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırma, aile sağlığı ve yeme tutumu arasındaki ilişkide kardeş ilişkilerinin düzenleyici rolünü incelemektedir. Araştırma aynı zamanda kardeş ilişkileri, yeme tutumları ve aile sağlığı arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Değişen aile dinamiklerinin ve beslenme alışkanlıklarının toplum sağlığı üzerindeki kritik rolü, gelecekteki sağlık politikaları ve aile destek programları için önemli bir rehber olabileceği düşünülmüştür. Bu araştırmada, 18-25 yaş arası genç yetişkinlerde aile sağlığı ile yeme tutumları arasındaki ilişkide kardeş ilişkilerinin düzenleyici rolünü belirlemek amacıyla yapılmış ve toplamda 400 genç yetişkinin gönüllülük esasına dayanan katılımıyla tamamlanmıştır. Katılımcılara ait veriler Google Forms aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcıların verilerine Aile Değerlendirme Ölçeği, Yeme Tutumu Testi, Yaşam Boyu Kardeş İlişkileri Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu kullanılarak erişilmiştir. Verilerin analiz süreci IBM SPSS 22.0 ve PROCESS MAKRO v4.2 programları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre aile sağlığı ve yeme tutumu arasında pozitif yönde bir ilişki tespit edilmiştir. Buna karşın, bulgulara dayalı olarak aile sağlığı ve yeme tutumu arasındaki ilişkide kardeş ilişkilerinin düzenleyici rolü olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan araştırmanın sonuçları aile dinamiklerinin bireylerin psikolojik sağlığı üzerindeki önemli rolünü ortaya koymaktadır. Araştırmanın bulguları mevcut literatür ışığında ele alınmış ve gelecekteki çalışmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the moderating role of sibling relationships in the association between family health and eating attitudes. Additionally, it aims to explore the relationships among sibling relationships, eating attitudes, and family health. Given the critical role of changing family dynamics and nutritional habits in public health, the findings of this research are expected to serve as a valuable guide for future health policies and family support programs. The study was conducted with the primary objective of determining the moderating role of sibling relationships in the relationship between family health and eating attitudes among young adults aged 18-25. A total of 400 young adults voluntarily participated in the study. Data were collected via Google Forms, utilizing the Family Assessment Scale, the Eating Attitudes Test, the Lifespan Sibling Relationship Scale, and a Demographic Information Form. The data analysis was carried out using IBM SPSS 22.0 and PROCESS MACRO v4.2. The results indicated a positive relationship between family health and eating attitudes. However, the findings did not support the moderating role of sibling relationships in the association between family health and eating attitudes. The results of the study reveal the important role of family dynamics on individuals' psychological health. The findings have been discussed in light of existing literature, and suggestions for future research have been provided.