Girişimciliğin ekonomik büyüme üzerine etkisi ve Avrupa Birliği ülkeleri üzerine panel veri analizi
Economic impact of entrepreneurship effect on growth and European Union countries panel data on analysis
  1. Tez No: 931787
  2. Yazar: MUHAMMED ZAHİD ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE İLGÜN KAMANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Girişimci ve girişimcilik kavramı sanayi devriminden sonra ekonomide ve giderek ondan bağımsız bir bilim halini alan işletmede oldukça önemli yer tutan bir kavramdır. Girişimcilik, Schumpeter'in çalışmalarını takiben özellikle yirminci yüzyılda akademik yazın içinde farklı disiplinlerde tartışılan bir konu olmuştur. Bunda girişimci ve girişimcilik kavramına farklı bakışların olması oldukça önemlidir. Girişimci bir üretim faktörü olarak değerlendirilebildiği gibi, piyasa ekonomisi mekanizmasının önemli bir parçası olarak da görülmektedir. Yeni firmaların kurulması, yeni istihdam olanaklarının meydana gelmesi ve bunun sonucunda hem toplumun hem de devletin gelir düzeyini etkilemesi açısından girişimcilik ile ilgili tartışmalar önemini korumaktadır. Girişimcilik bu yönüyle toplumsal ağlık ve refahın önemli bir itici gücü de olmaktadır. Bir girişimcilik faaliyetinin başarılı olması ekonomik yönden olduğu kadar psikolojik ve sosyolojik açılardan da oldukça önemlidir. Bu çalışmada ekonomik büyüme ve girişimcilik arasındaki ilişki Avrupa Birliği'ne dahil ülkeler arasından tam verisetinesahip 20 ülke için 2001-2023 döneminde panel zaman serisi yöntemiyle incelenmiştir. Çalışmada eşbütünleşmeve nedensellik testleri uygulanmıştır. Elde edilen bulgular iki değişken arasında uzun dönemli ve pozitif anlamlı ilişki olduğunu, girişimcikten ekonomik büyümeye doğru tek yönlü bir nedensellik olduğunu göstermektedir. Elbette ülkelerin gelir düzeyinin artmasında tek başına bir etkisi olmamakla birlikte, AB bünyesinde uygulanacak girişimciliği özendirici ve destekleyici politikaların, birliğin gelir seviyesini yükseltici etkilerinin olduğunu göstermektedir. Bu kapsamda dezavantajlı bölgelerin ya da toplulukların önceliklendirilmesi, kadın ve gençlere yönelik eğitim ve teşvik politikaları uygulanması, kredi imkanlarının ve iş kurmaya yönelik yasal mevzuatların kolaylaştırılması, girişimcilik faaliyetlerinin artmasını sağlayacak politika önerileri kapsamında düşünülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of entrepreneurship andentrepreneurship has gained significant importance in economics following the industrial revolution, particularly in business, which has gradually evolvedinto an independent science. Following Schumpeter'sresearch, scholarly literature has extensively examinedentrepreneurship in many fields, especially during thetwentieth century. In this context, it is imperative tocontemplate diverse viewpoints on the notion of entrepreneurship. Although the entrepreneur might be assessed as a production element, it is generallyrecognized as a crucial component of the market economy mechanism. The significance of discussions on entrepreneurship lies in its ability to provide theestablishment of new enterprises, generate fresh jobprospects, and consequently impact the income level of both society and the state. Furthermore, entrepreneurshiphas a crucial role in promoting societal well-being andwelfare. From a psychological, sociological, andeconomic perspective, the success of an entrepreneurialendeavor is crucial. The present work employed thepanel time series approach to investigate the correlationbetween economic growth and entrepreneurship across a sample of 20 nations with comprehensive datasets fromthe European Union spanning the years 2001 to 2023. The study included cointegration and causality testing. The results indicate a durable and statistically significantpositive correlation between the two variables, andsupport a unidirectional causality from entrepreneurshipto economic growth. Naturally, while it does not exert a singular impact on the rise in the income level of nations, it demonstrates that the policies promoting andfacilitating entrepreneurship to be adopted within theEuropean Union, indeed contribute to the augmentationof the income level of the union. Within the frameworkof policy recommendations aimed at boostingentrepreneurial activities, it is advisable to give priorityto underprivileged areas or communities, establisheducation and incentive programs for women and youth, facilitate credit opportunities, and enforce legal regulations for starting a business.