Afet ve acil durumlarda gönüllü bir arama kurtarma birliğinde nosacq-50 iş güvenliği kültürü araştırması
Nosacq-50 occupational safety culture research at the volunteer search and rescue association in disaster and emergency situations
- Tez No: 931788
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Afet Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma, afet ve acil durumlarda arama kurtarma faaliyetlerine katılan gönüllü bireylerin iş güvenliği kültürü algılarını incelemeyi ve bu alandaki literatüre katkı sağlamayı amaçlayarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, bir arama kurtarma derneğinde gönüllü üye olarak görev yapan 720 kişi oluşturmuştur. Örneklem seçimi yapılmadan, evrenin tamamına ulaşılmaya çalışılmış ve 604 gönüllüye ulaşılmıştır. 17 katılımcının verileri eksik veya hatalı olduğu için analiz dışı bırakılmış ve araştırmaya 587 gönüllü dahil edilmiştir. Veri toplama araçları olarak 13 maddelik“Demografik Bilgi Formu”, 50 maddelik“NOSACQ-50 İş Güvenliği Kültürü Anketi”uygulanmıştır. Verilerin analizinde, sayı ve yüzde dağılımları, ortalama ve standart sapma değerleri ile parametrik testler, bağımsız gruplar t-testi, ANOVA, LSD testi ve korelasyon analizleri uygulanmıştır. Araştırmaya katılan gönüllülerin yaş ortalaması 31.31 ± 9.79'dur. Gönüllülerin arama kurtarma ekibindeki deneyim süresi ortalaması 2.40 ± 2.58 yıldır. Gönüllülerin %65.2'si (n=383) erkek, %66.1'i (n=388) bekar, %64.4'ü (n=378) çocuğu yoktur ve %65.6'sı (n=385) üniversite mezunudur. %55.9'u (n=328) haftada 40 saatten fazla çalışmakta, %75.3'ü (n=442) İSG eğitimi almış, %64.2'si (n=377) ramak kala olayı yaşamamış, %85.2'si (n=500) son 5 yıl içinde tetanos aşısı yaptırmış, %94.0'ı (n=552) iş kazası geçirmemiş, %91.7'si (n=538) sağlık problemi olmadığını belirtmiş ve mesleki geçmişte %23.9'u (n=140) eğitim sektöründe çalışmakta olduğunu belirtmiştir. Katılımcıların demografik özelliklerine göre iş güvenliği kültürü algılarında farklılıklar gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the perceptions of occupational safety culture among volunteer individuals participating in search and rescue activities during disasters and emergencies, and to contribute to the literature in this field. The population of the study consists of 720 individuals serving as volunteer members in a search and rescue association. Without selecting a sample, an attempt was made to reach the entire population, and 604 volunteers were contacted. The data of 17 participants were excluded from the analysis due to missing or incorrect data, and the study included 587 volunteers. Data collection tools included a 13-item“Demographic Information Form”and a 50-item“NOSACQ-50 Occupational Safety Culture Survey.”In the data analysis, frequency and percentage distributions, mean and standard deviation values, as well as parametric tests, independent groups t-test, ANOVA, LSD test, and correlation analyses were applied. The average age of the volunteers who participated in the study was 31.31 ± 9.79 years. The average experience duration in the search and rescue team was 2.40 ± 2.58 years. Of the volunteers, 65.2% (n=383) were male, 66.1% (n=388) were single, 64.4% (n=378) had no children, and 65.6% (n=385) had a university degree. 55.9% (n=328) worked more than 40 hours per week, 75.3% (n=442) had received occupational safety and health (OSH) training, 64.2% (n=377) had not experienced a near-miss event, 85.2% (n=500) had received a tetanus vaccine in the last 5 years, 94.0% (n=552) had not experienced a workplace accident, 91.7% (n=538) reported no health problems, and 23.9% (n=140) had worked in the education sector in their professional history. Differences in perceptions of occupational safety culture were observed according to the demographic characteristics of the participants.