Zonguldak Ereğli Elpek bezi dokumaları ve sürdürülebilirliği üzerine koleksiyon önerisi
Collection proposal on Zonguldak Ereğli Elpek cloth weavings and sustainability
- Tez No: 931797
- Danışmanlar: PROF. ESRA KAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Zonguldak Ereğli Elpek bezi, yüzyıllardır bölgede üretilen ve geleneksel olarak dokunan özgün bir kumaş türüdür. Doğal ipliklerle üretilen bu dokuma, yalnızca bölgesel kültürel oluşumlarla değil, aynı zamanda çevre dostu ve sürdürülebilir özellikleriyle de dikkat çekmektedir. Ancak günümüzde teknolojik gelişmeler diğer el dokumalarında olduğu gibi, Elpek bezinin de geleneksel yöntemlerle üretimini olumsuz yönde etkilemektedir. Hammaddesi keten olan Elpek bezi, günümüzde daha çok pamuk ve jüt iplikle dokunmaktadır. İnce, hafif ve dayanıklı bir kumaş olan Elpek bezi, hem giyim hem de dekoratif amaca yönelik ev tekstilinde kullanılmaktadır. Zonguldak Ereğli, tarihsel olarak Elpek bezi dokumacılığıyla tanınan bir bölgedir ve bu geleneksel el sanatları, bölgenin kültürel mirası açısından önemli bir yere sahiptir. Elpek bezi, özellikle ketenden üretilmiş, çevreye duyarlı yapısı ile sürdürülebilir, kullanım açısından uygun bir malzemedir. Ancak, günümüzde tekstil endüstrisinin gelişmesiyle üretim süreçlerinin değişimi ve hammaddede kimyasal boyaların kullanımının artması sonucu, geleneksel Elpek bezi üretiminde değişim kaçınılmaz olmuştur. Yapılan bu tez çalışması ile geleneksel yöntemlerle elde edilen Elpek bezi dokumalarının tanıtımını yaparak, tarihsel süreçteki değişimini ortaya çıkarmak, Elpek bezi özelinde geleneksel el dokumalarımızın önemini vurgulamak hedeflenmiştir. Buna ek olarak günümüzde alternatif giysi kullanımına yönelik öneri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Zonguldak Ereğli Elpek cloth is a unique type of fabric that has been produced and traditionally woven in the region for centuries. Produced with natural yarns, this weaving draws attention not only with its regional cultural formations, but also with its environmentally friendly and sustainable features. However, today's technological developments negatively affect the production of Elpek cloth with traditional methods, as in other hand weavings. Elpek cloth, whose raw material is linen, is mostly woven with cotton and jute yarn today. Elpek cloth, which is a thin, light and durable fabric, is used in home textiles for both clothing and decorative purposes. Zonguldak Ereğli is a region historically known for Elpek cloth weaving, and these traditional handicrafts have an important place in the cultural heritage of the region. Elpek cloth, especially made of linen, is a sustainable and suitable material for use with its environmentally sensitive structure. However, as a result of the change in production processes with the development of the textile industry today and the increase in the use of chemical dyes in raw materials, change in the production of traditional Elpek cloth has become inevitable. With this thesis study, it is aimed to introduce Elpek cloth weavings obtained by traditional methods, to reveal the change in the historical process, and to emphasize the importance of our traditional hand weavings in Elpek cloth. In addition to this, it has been tried to bring suggestions for the use of alternative clothing today.