Bazı zeytin çeşitlerinde farklı hasat dönemlerinin zeytinyağındafenolik bileşikler ve sürdürülebilir yağ kalitesi üzerine etkileri
Effects of different harvest seasons in some olive varieties onphenolic compounds in olive oil and sustainable oil quality
  1. Tez No: 931796
  2. Yazar: MİZGİN AY
  3. Danışmanlar: PROF. EBRU SAKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Zeytinyağı, sadece tat ve aroma özellikleri ile değil, aynı zamanda içerdiği fenolik bileşiklerin sağlık yararları ile de bilinir. Bu nedenle, fenolik bileşiklerin kalitesini ve sağlık üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilen çalışmaların sayısı son yıllarda artış göstermiştir. Olgunlaşma aşaması ve genotip zeytinyağların fenolik içeriğini ve kalitesini belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Bu araştırmada, Şanlıurfa koşullarında yetiştiriciliği yapılan 2020 ve 2021 yıllarında ayrı ayrı olarak üç farklı hasat (Ekim, Kasım ve Aralık) döneminde, 4 farklı zeytin çeşidinin (Arbaquina, Ayvalık, Gemlik ve Nizip Yağlık) yağlarının polifenol kompozisyonu ile peroksit değeri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Zeytinyağında toplam polifenol, spesifik fenoller ile peroksit değeri gibi çeşitli parametreler değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, tüm parametrelerin olgunlaşma sırasında önemli ölçüde değiştiğini göstermiş ve en iyi hasat zamanının, Ekim ayı olduğu tespit edilmiştir. Genotip açısından değerlendirme yapıldığında Şanlıurfa koşullarında yetiştiriciliği yapılan zeytin çeşitlerinden Gemlik ve Ayvalık çeşidine ait zeytinyağlarının en yüksek polifenol içeriğine sahip olduğu tespit edilmiştir. Olgunlaşma döneminin peroksit parametre üzerinde önemli bir etkisi yoktur. Çeşitler arasında farklılık olduğu ancak bu değerlerin hepsinin en kaliteli değer olan 5 meq O 2 kg −1 (Rafine Zeytinyağı) olarak belirlenen yasal sınırının altında olduğu gözlenmiştir. Polifeno kompozisyonuna ilişkin sonuçlar, tüm zeytinyağı örneklerinin daha önce yapılan çalışmalardaki zeytinyağı polifenol konsantrasyonları ile uyumlu olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak olgunlaşma dönemi ve genotipin, toplan fenolik ile spesifik fenolik bileşikler üzerinde önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Olive oil is known not only for its taste and aroma properties, but also for the health benefits of the phenolic compounds it contains. For this reason, the number of studies conducted to examine the quality of phenolic compounds and their effects on health has increased in recent years. The ripening stage and genotype are one of the most important factors that determine the phenolic content and quality of olive oils. This research aims to investigate the effect of three different harvest periods (October, November and December) on the polyphenol composition and peroxide value of olive oils obtained from Arbaquina, Ayvalık, Gemlik and Nizip Yağlık olive cultivars in 2020 and 2021, grown under Şanlıurfa conditions. intended. Various parameters such as total polyphenols, specific phenols and peroxide value were evaluated in olive oil. The results showed that all parameters changed significantly during ripening period, and the best harvest time was found to be October. When evaluated in terms of cultivar, it was determined that the olive oils of Gemlik and Ayvalık varieties,had the highest polyphenol content among the four varieties grown in Şanlıurfa c0nditions. The maturation period does not have a significant effect on the peroxide parameter. It was observed that there were differences between the varieties, but all of these values were below the legal limit of 5 meq O 2 kg −1 (Refined Olive Oil), which is the highest quality value. The results regarding polyphenol composition showed that all olive oil samples were compatible with olive oil polyphenol concentrations in previous studies. The results show that ripening period and genotype have a significant effect on total phenolics and specific phenolic compounds.