Öğretmen adaylarının öğrencilerin cebirsel düşünmelerini tanılama yeterliliklerinin gelişimini destekleyen öğrenme ortamının tasarlanması
Designing a learning environment to support the development of pre-service teachers' diagnostic competence in students' algebraic thinking
  1. Tez No: 931806
  2. Yazar: DAMLA DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 509
Özet
Öğrenci düşünmelerini tanılamak ve öğretimi bu düşünmeler doğrultusunda uyarlamak öğretmenlerin yerine getirmesi gereken en önemli görevler arasındadır. Bununla birlikte öğrenci düşünmesini tanılamak özellikle öğretmen adayları için karmaşık ve zorlayıcıdır. Buradan hareketle bu araştırmada öğretmen adaylarının öğrencilerin fonksiyonel düşünme bağlamında genellemeleri formüle etme ve temsil etmeye yönelik düşünmelerini tanılama yeterliliğini geliştirmeyi hedefleyen bir öğrenme ortamının tasarlanması, uygulanması ve çıktılarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Eğitsel tasarım tabanlı araştırma metodolojisinin benimsendiği bu araştırma üç döngüden oluşmuştur. Birinci döngü 19 matematik öğretmeni adayı, ikinci döngü 30 ve üçüncü döngü 36 ilköğretim matematik öğretmeni adayı ile gerçekleştirilmiştir. Öğrenme ortamının tasarımda bilgi (alan bilgisi, pedagojik alan bilgisi) ve beceri (algılama, yorumlama, karar verme) edinimine önem verilmiş, öğrenci düşünmeleri merkeze alınmış ve uygulama pedagojileri modeli (Grossman vd., 2009) iskele vazifesi görmüştür. Araştırmanın veri toplama araçları ön-son test, ön-son video sınavı ve yansıma raporlarından oluşmuştur. Yansıma raporları döngüsel tasarım sürecindeki iyileştirme ve düzenlemelere yön verecek şekilde nitel bir yaklaşımla analiz edilmiştir. Ön-son test ve ön-son video sınavından elde edilen veriler araştırma kapsamında geliştirilen rubrikler aracılığıyla analiz edilirken, öğretmen adaylarının öğrenci düşünmesini tanılama yeterliliğindeki gelişimlerini bütüncül bir şekilde ortaya koymak ve gelişim profillerini belirlemek amacıyla kümeleme analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonuçları, öğretmen adaylarına öğrenci düşünmesine odaklanma fırsatı veren ve onların bilişsel taleplerine uygun olacak şekilde tasarlanan öğrenme ortamının, öğretmen adaylarının öğrenci düşünmesini tanılama yeterliliklerini geliştirdiğini ortaya koymuştur. Tasarlanan öğrenme ortamı, genelleme ve temsil etme süreçlerine yönelik öğretmen adaylarının alan ve pedagojik alan bilgisinin gelişimini desteklemiş, ayrıca algılama, yorumlama ve karar verme şeklindeki tanısal becerilerini hem yapılandırılmış hemde karmaşık bir ortamda uygulama noktasında güçlendirmiştir. Son durumda öğretmen adaylarının öğrenci düşünmesini tanılama yeterliliği açısından gelişimlerinin farklılaştığı ve gelişimlerindeki bu farklılıkları tanımlayan dört profil ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Farklı matematik içeriklerinde buradakine benzer yapıda tasarlanmış öğrenme ortamları ile öğretmen adaylarının öğrenci düşünmesini tanılama yeterliliği desteklenebilir.
Özet (Çeviri)
It is among the most important responsibilities of teachers to diagnose students' thinking and adapt instruction accordingly. However, diagnosing students' thinking is particularly complex and challenging for pre-service teachers. Building on this, the aim of this study is to design, implement, and evaluate a learning environment aimed at developing pre-service teachers' diagnostic competence in relation to students' thinking about generalization and representation. This study, which adopts an educational design-based research methodology, consists of three cycles. The first cycle was conducted with 19 pre-service mathematics teachers, the second cycle with 30 and the third cycle with 36 pre-service elementary mathematics teachers. In the design of the learning environment, emphasis has been placed on the acquisition of knowledge (content knowledge, pedagogical content knowledge) and skills (perception, interpretation, decision-making), with student thinking at the center, and the pedagogies of practice model (Grossman et al., 2009) serving as a scaffold. The data collection tools of the study consisted of pre-post test, pre-post video assessment, and reflection reports. Reflection reports have been analyzed using a qualitative approach in a way that guides improvements and adjustments in the iterative design process. The data obtained from the pre-post tests and pre-post video exams were analyzed through the rubrics developed within the scope of the research, while cluster analysis was conducted to holistically reveal the development of pre-service teachers' competence in diagnosing student thinking and to determine their development profiles. The results of the research indicate that the learning environment, designed to focus on student thinking and tailored to meet the cognitive demands of pre-service teachers, has improved their competence in diagnosing student thinking. The designed learning environment has supported the development of pre-service teachers' content and pedagogical content knowledge related to the processes of generalization and representation, and has also strengthened their diagnostic skills in perception, interpretation, and decision-making, enabling them to apply these skills in both structured and complex environments. It was found that, in the final stage, the development of pre-service teachers' competence in diagnosing student thinking varied, and four profiles emerged that describe these differences in their development. Learning environments designed in a similar structure to the one here can support the development of pre-service teachers' competence in diagnosing student thinking in different mathematics content areas.