Kitle iletişim araçlarının toplumsal etkisi bağlamında sosyal uyum: Suriyeli göçmenlerin Türk toplumuna uyumu konusunda çözüm arayışları ve göç iletişimi
Social adaptation in the context of the social impact of mass media: Solution search for the adaptation of Syrian immigrants to Turkish society and migration communication
- Tez No: 931817
- Danışmanlar: PROF. DR. NİGAR PÖSTEKİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 434
Özet
İnsanlık tarihi, farklı sebeplerle gerçekleşen birçok göç hareketine tanıklık etmiştir. Her göç, beraberinde yeni bir topluma adaptasyon sürecini de getirmektedir. Göçmenler ile ev sahibi toplum arasındaki bu sosyalleşme süreci; ekonomik, siyasi ve kültürel dinamiklerin yeniden şekillenmesine yol açmaktadır. Ancak modern çağda, bu süreçler daha karmaşık bir hale gelmiştir. Özellikle düzensiz ve kitlesel göç hareketlerinin artması, bu sürecin daha sistemli bir şekilde ele alınmasını zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda, göç ve entegrasyon günümüzde bir yönetişim meselesi olarak değerlendirilmelidir. Bu çalışma, göçmen entegrasyonunu yönetişimsel açıdan ele alarak, kitle iletişim araçlarının göçmenlerin sosyal uyum sürecine etkisini incelemektedir. Kitle iletişim araçlarının toplum üzerindeki etkisi, çeşitli araştırmalarla ortaya konmuştur. Çalışma kapsamında ise bu etkinin, göçmen toplulukların ev sahibi topluma entegrasyonunda nasıl bir rol oynadığı ve nasıl işlevselleştirilmesi gerektiğine odaklanılmaktadır. Araştırmada, göçmenlerin toplumsal uyum sürecinde medya içeriklerinin oynadığı rol, nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi ile incelenmiştir. Elde edilen bulgular, küresel bir örnekle karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Bu bağlamda çalışmada iki araştırma yöntemi benimsenmiştir. Elde edilen bulgular, kitle iletişimi ve göçmen entegrasyonunu destekleyen kuramsal çerçevede değerlendirilmiş ve mevcut uygulamalara yönelik geliştirilebilir öneriler sunulmuştur. Kuramsal yaklaşımlar, örnekler, bulgular ve öneriler doğrultusunda şekillenen bu çalışma,“göç iletişimi”kavramının ortaya konmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Human history has witnessed many migration movements that occurred for different reasons. Each migration brings with it a process of adaptation to a new society. This socialization process between migrants and the host society leads to the reshaping of economic, political and cultural dynamics. However, in the modern age, these processes have become more complex. Especially the increase in irregular and mass migration movements necessitates that this process be addressed in a more systematic way. In this context, migration and integration should be evaluated as a governance issue today. This study examines the impact of mass media on the social adaptation process of migrants by addressing migrant integration from a governance perspective. The impact of mass media on society has been revealed by various studies. The study focuses on how this impact plays a role in the integration of migrant communities into the host society and how it should be functionalized. In the study, the role played by media content in the social adaptation process of migrants was examined with content analysis, a qualitative research method. The findings obtained were analyzed by comparing them with a global sample. In this context, two research methods were adopted in the study. The findings obtained were evaluated within the theoretical framework supporting mass communication and immigrant integration, and suggestions that can be improved for current practices were presented. This study, shaped in line with theoretical approaches, examples, findings and suggestions, contributes to the emergence of the concept of“immigration communication”.