Adana ili Aile Sağlığı Merkezinde görev yapan hekimlerin suçun bildirimi ile ilgili bilgi düzeylerinin incelenmesi
Examination of the knowledge levels regarding crime reporting among physicians working at Family Health Centers in Adana
- Tez No: 931818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHTEŞEM EROL YAYLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Adana ilinde görev yapan aile hekimlerinin, meslekleri kapsamında karşılaştıkları suç bildirme yükümlülüğü sürecinde yaşadıkları yasal, etik ve prosedürel zorlukları; bilgi eksikliklerini ve kişisel kaygıları derinlemesine incelemektir. Ayrıca, elde edilen bulgular doğrultusunda, hekimlere yönelik eğitim programları ve prosedür geliştirme önerilerinin ortaya konması hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, fenomenolojik desenle gerçekleştirilen nitel bir çalışma olarak planlanmıştır. Adana ilindeki aile sağlığı merkezlerinde aktif görev yapan 27 aile hekimi, çalışmaya gönüllü olarak dahil edilmiştir. Veri toplama süreci öncesinde, katılımcılara araştırmanın amacı, kapsamı ve veri güvenliği konularında ayrıntılı bilgi verilmiş; aydınlatılmış onamları alınmıştır. Bire bir ve derinlemesine görüşmeler, katılımcıların tercih ettikleri uygun zaman ve mekânlarda, iki araştırmacının eş zamanlı katılımıyla, 20–30 dakika süreyle gerçekleştirilmiş ve ses kayıt cihazı ile kayda alınmıştır. Elde edilen veriler, transkripsiyon sonrasında bağımsız iki araştırmacı tarafından kodlanarak tematik analiz yöntemiyle incelenmiş; ortak temalar ve alt temalar belirlenmiştir. Bulgular: Analiz sonuçları, aile hekimlerinin suç bildirme sürecinde yasal prosedürler, hasta gizliliği ve mesleki etik arasında çelişkiler yaşadığını ortaya koymuştur. Katılımcılar, mevcut bilgi eksikliklerinin ve belirsizliklerin, suç bildirme kararlarını olumsuz etkilediğini; bu durumun mesleki kaygı ve etik ikilemlere yol açtığını ifade etmiştir. Eğitim ve netleştirilmiş prosedürlere duyulan ihtiyaç, öne çıkan temalar arasında yer almaktadır. Sonuç: Çalışma, aile hekimlerinin suç bildirme yükümlülüğünü yerine getirirken ciddi zorluklarla karşılaştığını göstermiştir. Etkin suç bildirim süreçlerinin oluşturulabilmesi için kapsamlı eğitim programları ve net yasal prosedürlerin geliştirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate in depth the legal, ethical, and procedural challenges encountered by family physicians in Adana when fulfilling their duty to report crimes. It also sought to examine their knowledge deficiencies and personal concerns regarding this responsibility. Furthermore, based on the findings, the study intended to propose recommendations for educational programs and procedural improvements targeted at physicians. Materials and Methods: The research was designed as a qualitative study employing a phenomenological approach. Thirty family physicians working actively in primary health care centers in Adana participated voluntarily. Prior to data collection, participants were provided with comprehensive information about the study's purpose, scope, and data security measures, and informed consent was obtained. In-depth, one-on-one interviews were conducted at times and locations chosen by the participants, with two researchers present concurrently. Each interview lasted between 20 and 30 minutes and was audio-recorded. The recorded data were subsequently transcribed and independently coded by two researchers. A thematic analysis was then performed to identify common themes and subthemes emerging from the data. Results: The analysis revealed that family physicians experience significant conflicts between legal procedures, patient confidentiality, and professional ethics during the crime reporting process. Participants noted that existing knowledge gaps and uncertainties negatively influenced their decision-making, contributing to heightened professional anxiety and ethical dilemmas. The demand for comprehensive training and clearly defined procedural guidelines emerged as a prominent theme. Conclusion: The study demonstrates that family physicians face substantial challenges in fulfilling their crime reporting obligations. It concludes that the establishment of effective crime reporting procedures necessitates the development of comprehensive educational programs and clear legal guidelines.