Chatbot kullanılabilirliğinin müşteri sadakati üzerindeki etkisi
The effect of chatbot usability on customer loyalty
- Tez No: 931832
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA DENEÇLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte işletmeler müşteri hizmetlerini geliştirmek ve müşteri deneyimini iyileştirmek için giderek daha fazla yapay zeka (AI) teknolojilerini benimsemektedir. Bu teknolojik değişimler çerçevesinde, metin veya ses etkileşimleri yoluyla insan konuşmasını simüle etmek için tasarlanmış bir yazılım uygulaması olan chatbotlar, farklı sektörlerdeki müşterilerle etkileşim kurmak için önemli bir araç olarak ortaya çıkmıştır. Ancak müşteri deneyimini iyileştirerek müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak isteyen kuruluşlar tarafından kullanılan chatbot uygulamaları, chatbotların kullanılabilirlik performansına bağlı olarak hayal kırıklığı ve memnuniyetsizlik yaratarak müşteri memnuniyetsizliğine neden olabilmektedir. Günümüzün rekabetçi ortamında kurumlar için önemli olan sadakat yaratma bağlamında chatbot kullanılabilirliği değerlendirildiğinde, bu çalışmada chatbot işlevlerine algılanan erişilebilirlik, chatbot işlevlerinin algılanan kalitesi, algılanan konuşma ve bilgi kalitesi ve algılanan gizlilik ve güvenlik boyutlarını içeren chatbot kullanılabilirliğinin marka sadakati üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmada, kolayda örneklem yoluyla ulaşılan 434 kişi üzerinde anket yoluyla veri toplanmış ve chatbot kullanılabilirliğinin marka sadakati üzerindeki etkisini ortaya koymak için korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Bu araştırma, etkili chatbot uygulamalarıyla müşteri etkileşimlerini iyileştirmeyi amaçlayan işletmelere değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, with the development of technology businesses are increasingly adopting to artificial intelligence (AI) technologies to enhance customer services and improve customer experience. Within the framework of these technological changes chatbot, a software application designed to simulate human conversation through text or voice interactions, have emerged as a prominent tool for engaging with customers in a different sector. However, chatbot applications used by organizations that want to maximize customer satisfaction by improving customer experience can cause customer dissatisfaction by causing disappointment and dissatisfaction depending on the usability performance of the chatbots. When evaluated the chatbot usability in the context of creating loyalty, which is important for institutions in today's competitive environment, this study researched the effects of chatbot usability which includes perceived accessibility to chatbot functions, perceived quality of chatbot functions, perceived quality of conversation and information, and perceived privacy and security dimensions on brand loyalty. In the study, the data was collected through a survey on 434 people who were reached through convenience sampling, and correlation and regression analyses were used to reveal the effect of chatbot usability on brand loyalty. This research offers valuable insights for businesses aiming to improve customer interactions through effective chatbot implementation.