Sözleşmeden doğan alacak hakkının muacceliyeti
Due date of contractual claim
  1. Tez No: 931844
  2. Yazar: BERK KENAN KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİBE OKTAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 601
Özet
Bu çalışmada, sözleşmeden doğan alacak hakkının muacceliyeti incelenmektedir. Muacceliyet alacaklı açısından ifa zamanını ifade eder. Buna göre alacaklı muacceliyetten itibaren kendisine borçlanılan edimi talep edebilir. Yine bu amaçla ifa davası açabilir. Bunun yanında muacceliyet, borçlar hukukundaki birçok kurum ile de ilişki içindedir. Özellikle borçlu temerrüdü, zamanaşımı ve takas gibi borçlar hukukunun esaslı kurumlarının etkilerini doğurması muacceliyetin gerçekleşmesine bağlıdır. Borç ilişkilerine dair birçok uyuşmazlığın çözümü de öncelikle muacceliyete ilişkin bir incelemeyi gerektirir. Çalışmamızda muacceliyet kavramı, muacceliyete ilişkin özellikler, muacceliyetin belirlenmesi ve ertelenmesi, muacceliyetin borçlu temerrüdü, takas ve zamanaşımı ile ilişkisi ayrıntılarıyla incelenmektedir. Bu amaçla başta Türk Borçlar Kanunu'nun“ifa zamanı”başlıklı 90. maddesi olmak üzere Kanun'un özel ve genel kısmında yer alan muacceliyetle ilişkili çeşitli hükümler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study analyses the due date of the contractual claim. Due date (maturity, Fälligkeit) refers to the time of performance for the creditor. Accordingly, the creditor may demand the performance owed to him as of the due date. For this purpose, the creditor may also file an action for performance. In addition, due date is in relation with many institutions in the law of obligations. In particular, the realisation of the effects of the fundamental institutions of the law of obligations, such as debtor default, statute of limitations and set-off, depends on the entrance of the due date. The solution of many disputes regarding debt relations requires, first of all, an examination of the due date. In this study, the concept of due date, the characteristics of due date, the determination and postponement of due date and the relationship between due date and debtor default, set-off and statute of limitations are examined in detail. For this purpose, various provisions of the Turkish Code of Obligations, particularly Art. 90 of the Turkish Code of Obligations titled“time of performance”, and various provisions in the special and general parts of the Code related to due date have been focused on.