Milletlerarası ticari tahkimde temsilcinin yargılamadan men'i
Exclusion of the representative from the proceedings in international commercial arbitration
  1. Tez No: 931848
  2. Yazar: MUHAMMED BUĞRAHAN HELVACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma kapsamında milletlerarası tahkimde temsile getirilen en önemli sınırlamalardan biri olan temsilcinin yargılamadan men edilmesi mevzuu incelenmiştir. Birinci bölümde milletlerarası tahkimde temsil kavramı genel hatlarıyla açıklanarak milletlerarası tahkimde temsilci seçme hakkının hukuki dayanakları incelenmiştir. Temsilci seçme hakkının hukuki dayanakları ortaya konduktan sonra temsilci seçme hakkına ilişkin sınırlamalar ele alınmıştır. İkinci bölümde milletlerarası ticari tahkim yargılamalarında temsile sınır getirilmesinin mevcut hukuki düzenlemeler ışığında mümkün olup olmadığı sorusu ele alınmış ve çalışmamız bakımından önem arz eden temsilcinin yargılamadan kısmen veya tamamen men edilmesi hususu incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken temsilciyi men etme yetkisinin hukuki dayanakları ve men kararını vermeye yetkili mercii ortaya konmuştur. Temsilcinin men edilmesinin mevcut hukuka göre mümkün olduğu ortaya konulduktan sonra, üçüncü bölümde temsilcinin men edilmesinin yol açabileceği hukuki sonuçlar incelenmiştir. Bu bağlamda öncelikle temsilcinin men edilmesinin iptal ve tenfiz davalarında inceleme konusu yapılan ilkeleri ihlal edip etmediği irdelenmiştir. Devamında temsilcinin yargılamadan men edilmesi sebebiyle gündeme gelebilecek hukuki sorumlulukların ele alınması suretiyle öncelikle hakemlerin, ardından avukatların hukuki sorumlulukları incelenerek çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the issue of exclusion of a representative from arbitration proceedings, which is one of the most significant restrictions on representation in international arbitration, has been examined. In the first section, a general examination with regards to the the concept of representation in international arbitration is made. Subsequently, the legal basis for the right to choose a representative in international arbitration is analyzed. After establishing the legal grounds for the right to choose a representative, the limitations on this right are addressed. In the second section, the question of whether it is possible to impose limitations on representation in international arbitration proceedings under current legal regulations is discussed. The issue of partially or completely excluding a representative from the proceedings, which is of particular importance to this study, is analyzed in detail. During this analysis, the legal grounds for the right to exclude a representative have been set forth. After demonstrating that the exclusion of a representative is possible under existing law, the legal consequences of such an exclusion have been examined. In this regard, the study first evaluates whether such exclusion violates principles commonly reviewed in set aside and enforcement proceedings. Subsequently, it explores the responsibilities that may arise as a result of excluding a representative from the proceedings, focusing first on the liability of arbitrators and then on the liability of party representatives.