İneklerde vitamin ve mineral uygulamasıyla kombine edilen modifiye ovsynch senkronizasyon programının fertilite üzerine etkisi
Effect of modified ovsynch synchronization program combined with vitamin and mineral application on fertility in cows
  1. Tez No: 931850
  2. Yazar: İLKER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGİNER TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında yem katkı maddesi olarak kullanılan, içeriğinde A vitamini, β- karoten, selenyum, manganez, çinko, bakır, palm yağı ve kestane ekstratı bulunan bolusun modifiye ovsynch senkronizasyonu yapılan sütçü ineklerde kullanımının döl verimi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Elde edilen sonuçlar ile kullanılan vitamin ve mineral takviyelerinin fertiliteyi artırması hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Tez materyalini doğum sonrası sağlıklı postpartum süreç geçiren 64 inek oluşturmaktadır. İnekler rastgele bolus (Grup I, n=32) ve kontrol (Grup II, n=32) olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Sağlıklı postpartum süreç geçiren inekler Grup I'e dâhil edilerek en erken postpartum 50. günde vitamin mineral bolus oral uygulanmıştır. Bolus uygulamasını takip eden 7. günde Grup II ve Grup I 'e dahil edilen hayvanlara ovulasyon senkronizasyon programı olarak modifiye ovsynch senkronizasyonu uygulanmıştır. Sıfırıncı gün gonadotropin salgılatıcı hormon (GnRH), 7. gün ve 8. gün prostaglandin F2α, 9. gün GnRH, 16-24 saat sonra suni tohumlama yapılmıştır. Suni tohumlama uygulanmasından sonraki 30-35. günlerde transrektal ultrasonografi ile gebelik tanısı yapılarak istatistiksel olarak incelenmiştir. Bulgular: Elde edilen verilere bakılarak suni tohumlama öncesi bolus uygulamasının istatistiksel olarak anlamlı artışa sebep olduğu bulundu. Sonuç: Bu çalışmada uygulanan vitamin mineral bolusun gebelik oranını ve fertiliteyi artırarak işletme ekonomisine katkı sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this thesis study, it was aimed to investigate the effects of using bolus containing vitamin A, β-carotene, selenium, manganese, zinc, copper, palm oil and chestnut extract as a feed additive on fertility in dairy cows undergoing modified ovsynch synchronization. With the obtained results, it is aimed that the vitamin and mineral supplements used will increase fertility. Material and Methods: The thesis material consists of 64 cows that had a healthy postpartum period after calving. Cows were randomly divided into 2 groups as bolus (Group I, n=32) and control (Group II, n=32). Cows that had a healthy postpartum period were included in Group I and vitamin mineral bolus was administered orally on the 50th postpartum day at the earliest. On the 7th day following the bolus application, modified ovsynch synchronization was applied to the animals included in Group II and Group I as an ovulation synchronization program. Gonadotropin-releasing hormone (GnRH) was applied on the zeroth day, prostaglandin F2α on the 7th and 8th days, GnRH on the 9th day, and artificial insemination was performed 16-24 hours later. Pregnancy diagnosis was made by transrectal ultrasonography on the 30th-35th days after the artificial insemination application and statistically examined. Results: Based on the data obtained, it was found that bolus application before artificial insemination caused a statistically significant increase. Conclusion: It was concluded that the vitamin mineral bolus applied in this study contributed to the business economy by increasing the pregnancy rate and fertility.