Uluslararası ekonomi hukuku bağlamında gıda hakkı
Right to food in the context of international economic law
- Tez No: 931858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP ENGİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bu çalışma, uluslararası hukukun bütüncül bir yasal sistem olduğu savı üzerine inşa edilmiş olup, gıda hakkını uluslararası ekonomi hukuku perspektifinden değerlendirmektedir. Gıdaya erişimin önündeki engellerin çoğunun doğal sebepler eliyle gerçekleşmemesi sebebiyle mesele, yapısal sorunları ele alacak şekilde yükümlülüklere odaklanılmasını gerekli kılmıştır. Uluslararası ekonomi hukuku, küresel gıda rejimi ile yakın ilişkileri sebebiyle; uluslararası ticaret hukuku, uluslararası yatırım hukuku, uluslararası finans hukuku ve uluslararası rekabet hukukunu kapsayacak şekilde ele alınmıştır. Tezin ilk bölümünde uluslararası ekonomi hukuku ve insan hakları hukukunun doğal haklar düşüncesinden başlayan evrimi, düşünsel arka plan doğrultusunda tetkik edilmiştir. Bu çerçevede söz konusu iki hukuk alanının düzenlenişi ve işleyişi bakımından 21. yüzyılın başında ortaya çıkan ve uluslararası hukukun parçalanması olarak adlandırılan sürecin gelişiminin ne şekilde ele alınması gerektiğine yönelik tartışmalara yer verilmiştir. İkinci bölümde, gıdanın üretimi, ticareti ve tedariki ile ilgili uluslararası ekonomi hukukunun alt disiplinlerindeki düzenlemeler ve bu düzenlemelerin yargı ve öğreti tarafından oluşturulan yorumları irdelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise insan hakları hukukunda gıda hakkı, uluslararası ekonomi hukukunun etkileri bağlamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Based on the premise that international law is a holistic legal system, this study analyzes the right to food from the perspective of international economic law. Recognizing that most obstacles to food access do not arise from natural causes, the issue necessitates a focus on obligations to address structural problems. Due to its close relationship with the global food regime, international economic law is examined in a manner that encompasses international trade law, investment law, financial law, and competition law. In the first part of the thesis, the evolution of international economic law and human rights law, beginning with the concept of natural rights, is analyzed in line with the intellectual background. This part also includes discussions on how the fragmentation of international law, which emerged in the early 21st century, should be addressed in the regulation and functioning of these two fields of law. In the second part, the regulations in the sub-disciplines of international economic law related to the production, trade, and supply of food, along with their interpretations by the judiciary and legal doctrine, are examined. In the third and final part, the right to food in human rights law is analyzed in the context of its interaction with international economic law.