Büyük Selçuklu Devleti'nde hukuk sistemi
  1. Tez No: 931888
  2. Yazar: NEJAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAT AYDOĞMUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Türklerin İslam medeniyeti dairesine girmesini müteakip, sağlam temeller üzerine kurulan ve kısa sürede imparatorluk seviyesine ulaşan ilk büyük devlet olan Büyük Selçuklu Devleti, birçok sosyal müesseselerin yanı sıra hukukî müesseselerde de değişikliklere sebep olan bir devlettir. İslâm hükümdarlarının veya halifenin, kanun koyucu sıfatını taşımadan, sadece Şerîat kanunlarının koruyucusu sıfatına haiz oldukları göz önüne alındığında, Büyük Selçuklu Devleti'nin bir İslâm devleti olması sebebiyle, devletin Şerîat'tan başka bir kanun uygulamasına tabi olmaması gerekmektedir. Ancak bunun aksine, Büyük Selçuklu Devleti'nde Şerîat'ın yanı sıra örf-adet ve sultanın egemen gücünden kaynaklı kanunların da yer aldığı, ayrı bir hukuk sistemi ortaya konulmuştur. Selçuklu sultanları; yasama erkinin başı olarak, Tuğrul Bey'den itibaren kamu ve özel hukuk alanında şahsen kanun koyma yetkisini kullanmış, yargı erkinin başı olarak, adalet teşkilatında görev alacak Baş Kadı, Kadı ve Ordu Kadısı atama ve görevden azledilme sürecinde yetkilerini fiilen kullanmışlardır. Ayrıca, halkın Dîvân-ı Mezâlim'e yaptıkları şikâyetler ile ilgili olarak, gerektiğinde bilfiil divan başkanı olarak görev alarak davaların neticelendirilmesini sağlamış ve devletin idaresi esnasında işlenen suçlara karşı cezai müeyyidelerin uygulanmasını temin etmişlerdir. Büyük Selçuklu Devleti'nin varlığını sürdürdüğü dönem süresince (1040-1157) devletin ayakta kalmasını sağlayan hoşgörüye ve adalet ilkelerine dayalı yönetim şeklinin günümüz yönetim anlayışına da örnek teşkil etmesi açısından, hukuk sistemimize asli kaynak olarak aktarılmasının ve Selçuklular tarafından uygulanan hukuk sisteminin, dünya genelinde var olan üç hukuk sistemine ilave olarak dördüncü bir hukuk sistemi (Büyük Selçuklu Devleti Hukuk Sistemi) olarak görülmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Following the Turks' entry into Islamic civilization, the Great Seljuk State, which was the first major state to be established on solid foundations and to reach the level of an empire in a short time, is a state that caused changes in many social institutions as well as legal institutions. Considering that Islamic rulers or caliphs do not have the title of“lawmaker”but only the protector of Sharia laws, the Great Seljuk State should not be subject to any other law application than Sharia since it is an Islamic state. However, on the contrary, a separate legal system was put forward in the Great Seljuk State, which included customs and laws originating from the sovereign power of the sultan, in addition to Sharia. Seljuk sultans; As the head of the legislative power, they personally exercised the authority to legislate in the field of public and private law starting from Tuğrul Bey, and as the head of the judicial power, they actually exercised their authority in the process of appointing and dismissing the Chief Judge, Judge and Army Judge to serve in the justice organization. In addition, they ensured the conclusion of cases by acting as the head of the council when necessary regarding the complaints made by the people to the Divan-ı Mezâlim, and ensured the implementation of penal sanctions against crimes committed during the administration of the state. In order for the form of government based on tolerance and principles of justice that ensured the survival of the state during the period when the Great Seljuk State continued its existence (1040-1157) to also serve as an example for today's understanding of government, it should be transferred to our legal system as a primary source and the legal system implemented by the Seljuks should be seen as a fourth legal system (Great Seljuk State Legal System) in addition to the three legal systems that exist worldwide.