Nizâmiye Medreseleri'nin İslâm hukuk ilmine katkıları (Bağdat Nizâmiye Medresesi örneği)
The contributions of the Nizamiyya Madrassas to Islamic law (The case of the Baghdad Madrassa)
  1. Tez No: 929080
  2. Yazar: ESRA ORUK NAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT SEVGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hukuk, Education and Training, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tez, Selçuklu Devleti döneminde eğitim ve kültür hayatına yön veren eğitim ve öğretimin kurumsallaşmasında mihenk taşı olarak kabul edilen Nizâmiye Medreseleri'ni ve özelde Bağdat Nizâmiye Medresesi'ndeki fıkıh eğitimini kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Nizâmiye Medreseleri, yalnızca Selçuklu Devleti'nin değil İslâm medeniyetinin eğitim anlayışı üzerinde derin izler bırakmış, bilhassa fıkıh ilmine sunduğu katkılarla önemli bir yer edinmiştir. Şâfiî mezhebinin temel usûl, fürûʻ cedel ve hilâfiyat konularına dair eserler, İslâm kültür mirasının önemli birikimlerinden biri olan Bağdat Nizâmiye Medresesi'nde şekillenmiş; söz konusu disiplinler bu medresenin müderrisleri ve öğrencileri tarafından etkili bir şekilde geliştirilmiştir. Bağdat Medresesi Şâfiî mezhebi temelli bir eğitim-öğretim kurumu olsa da bu kurumda diğer mezheplere müntesip talebelere de yer verilmiştir. Nitekim Hanbelî ve Mâlikî mezheplerinin de önde gelen fakihlerinin bazıları Bağdat Nizâmiye Medresesi'nde yetişmiştir. Bu medresenin öğretim sistemi, söz konusu mezheplerin temel eserlerinin ortaya çıkmasında da dolaylı olarak etkili olmuştur. Osmanlı Devleti'nin son dönemine kadar eğitim kurumları hem yapısal hem de ilmî metodoloji açısından büyük ölçüde Bağdat Nizâmiye Medresesi'nin eğitim anlayışını ve müfredatını takip etmiş, bu geleneği sürdürerek dönemin fıkıh, usûl ve ilişkili alanlardaki ilmî üretimini şekillendiren temel referans noktası olmuştur. Bu tez, Bağdat Nizâmiye Medresesi'nin eğitim-öğretim süreçlerini, bu süreçlerde uygulanan metodolojileri ve medresenin İslam kültür ve medeniyeti ile İslam hukuk ilmine yaptığı katkıları kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Sonuç olarak bu tez, tarihsel bir perspektifle bu katkıların hem teorik hem de pratik yansımalarını analiz etmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to comprehensively examine the Nizamiye Madrasas, which were considered a cornerstone in the institutionalization of education and the shaping of cultural and educational life during the Seljuk period, with a particular focus on the Baghdad Nizamiye Madrasa. The Nizamiye Madrasas left a profound impact not only on the Seljuk state but also on the educational understanding of Islamic civilization, especially with their significant contributions to the field of Islamic jurisprudence (fiqh). Works related to the core principles, branches, dialectics, and differences of opinion of the Shafi'i school of thought were shaped at the Baghdad Nizamiye Madrasa, which is one of the crucial repositories of Islamic cultural heritage. These disciplines were effectively developed by the madrasa's teachers and jurist students. Although the Baghdad Madrasa was primarily an educational institution based on the Shafi'i school, students adhering to other madhhabs were also accommodated within this institution. Indeed, some of the leading jurists of the Hanbali and Maliki schools were trained at the Baghdad Nizamiye Madrasa. The curriculum of this madrasa also indirectly influenced the emergence of key works from these schools. Until the late period of the Ottoman Empire, madrasa educational institutions, both structurally and in terms of scientific methodology, largely followed the educational approach and curriculum of the Baghdad Nizamiye Madrasa, thus shaping the scientific production in the fields of fiqh, usul (jurisprudence principles), and related areas by continuing this tradition as a key reference point. This thesis aims to examine the educational processes of the Baghdad Nizamiye Madrasa, the methodologies applied in these processes, and the madrasa's contributions to Islamic culture, civilization, and Islamic jurisprudence in detail. In conclusion, this thesis aims to analyze both the theoretical and practical reflections of these contributions from a historical perspective.