Paket tur sözleşmeleri
Package tour contracts
  1. Tez No: 931890
  2. Yazar: RÜMEYSA ZEHRA ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ABİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun m. 51'de düzenleme altına alınan paket tur sözleşmeleri, turizm sektöründe çok sık tercih edilen bir sözleşme türüdür. Paket tur sözleşmelerinde taraflardan biri tüketici iken diğer taraf paket tur düzenleyicisidir. Paket tur sözleşmeleri kapsamında en az iki tane asli turizm hizmeti bulunmalıdır. Bu turizm hizmetlerin en az bir tanesi ise konaklama ya da ulaştırma hizmeti olmak zorundadır. Bunların dışındaki turizm hizmetleri ise konser düzenlenmesi, araç kiralanması gibi hizmetler olabilmektedir. Konaklamanın tur kapsamında olmadığı sözleşmelerde paket tur sözleşmesindeki hizmetlerin süresi yirmi dört saati geçecek bir süreyi kapsamalıdır. Konaklama hizmetinin paket tur içerisinde olduğu hallerde ise en az bir gecelik konaklama hizmetinin tur kapsamında yer alması yeterlidir. Bu çalışmanın amacı paket tur sözleşmelerinde meydana gelebilecek uyuşmazlıklarda bilhassa tüketicinin sahip olduğu haklar üzerinde durarak tüketicinin mağduriyeti halinde bir yol haritası çizmektir. Çalışmanın ilk bölümünde paket tur sözleşmelerine ilişkin genel bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde paket tur sözleşmesinin tarafları ile tarafların yükümlülüklerine ve paket tur sözleşmesi nedeniyle mağdur olan tüketicilerin kanun kapsamında sahip olduğu haklara değinilerek paket tur sözleşmesinde tüketicilerin korunması hususu detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise paket tur sözleşmesinin devri, sona ermesi, uyuşmazlıklara karşı tüketicinin başvurabileceği merciler ve zamanaşımı konularına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Package tour contracts, which are regulated under Article 51 of the The Consumer Protection Law are a frequently preferred type of contract in the tourism sector. In package tour contracts, while one party is the consumer, the other party is the package tour organizer. Package tour contracts must include at least two essential tourism services. At least one of these tourism services must be accommodation or transportation services. Other tourism services, such as organizing concerts or renting vehicles, may also be included. In contracts where accommodation is not part of the package, the duration of the services in the package tour contract provided must exceed twenty-four hours. In cases where the accommodation service is included in the package tour, it is sufficient to include at least one night of accommodation service within the scope of the tour. The aim of this study is to provide a roadmap for cases where the consumer experiences grievances, focusing particularly on the rights the consumer holds in disputes related to package tour contracts. In the first part of the study, general information on package tour contracts is given. In the second part, the parties to the package tour contract and the obligations of the parties and the rights of the consumers who are victimized by the package tour contract within the scope of the law are mentioned and the protection of consumers in the package tour contract is examined in detail. In the third part of the study, the transfer and termination of the package tour contract, the authorities to which consumers can appeal in case of disputes, and the statute of limitations are discussed.