Eğitim programları bağlamında mikro-yeterlik kavramı
The concept of micro-credentials in the context of curriculum
  1. Tez No: 931892
  2. Yazar: SAADET ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CEM BABADOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı mikro-yeterlikleri eğitim programının dört ögesi olan hedef, içerik, öğrenme-öğretme süreçleri ve değerlendirme unsurları üzerinden açıklamak ve uzman görüşleri ile mikro-yeterliklerin anlaşılmasını sağlamaktır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışmasına uygun olarak yürütülmüştür. Araştırmada durum çalışması desenlerinden bütüncül tek durum deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunda 10 akademisyen vardır. Akademisyenlerden biri Yüksek Öğretim Kurulu'nda görevli iken diğer uzmanlar Türkiye'nin 7 farklı üniversitesinde görev yapmaktadır. Uzmanların belirlenmesinde seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden amaçsal(amaçlı) örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubunu çalıştığı üniversitenin kalite komisyonunda görevli olan veya Bologna sorumlusu olarak görev yapan veya mikro-yeterlik ile ilgili sempozyumlarda yer almış veya mikro-yeterlik ile ilgili makale yazmış olan 10 akademisyen oluşturmuştur. Çalışmanın birinci alt problemi için veriler doküman analizi yöntemi ile elde edilirken; çalışmanın ikinci alt problemi için veriler uzmanlar ile yarı-yapılandırılmış görüşme formu ile yapılan görüşmelerden sağlanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde içerik analizi kullanılmıştır. Veriler Mikro-Yeterlik, Eğitim Programları Ögeleri Bağlamında Mikro-Yeterlikler ve Uzman Görüşüne Göre Mikro-Yeterlikler olmak üzere 3 ana temada toplanmıştır: Araştırmanın sonuçları doğrultusunda elde edilen öneriler 2 başlık altında toplanmıştır. Bu başlıklar politika ve uygulama önerileri ve araştırma önerileridir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to explain micro-credentials through the four elements of the curriculum, namely aim, content, learning-teaching processes and evaluation elements, and to provide an understanding of micro-credentials with expert opinions. The research is conducted in accordance with the case study as one of the qualitative research methods. The holistic single case pattern, one of the case study designs, is used in the study. The study group of the research consists of a total of 10 academicians from seven different universities in Türkiye, one of whom is working at the Turkish Council of Higher Education. The selection of the study group is decided by purposeful sampling method, one of the non-random sampling methods. The study group consists of academicians who have taken responsibility in the quality commission of their own university, or who have served as Bologna responsible, or who have taken part in symposiums or written articles on micro-credentials. While the data for the first sub-problem of the study is collected with document analysis method, for the second sub-problem of the study, the data is gained from the interviews having a semi-structured interview form. Content analysis is used in the analysis of the obtained data. The data was collected in 3 main themes: Micro-Credentials, Micro-Credentials in the Context of Curriculum Elements and Micro-Credentials According to Expert Opinions. The suggestions are grouped under 2 headings: policy and practice recommendations and research recommendations.