Yunan toplumunda kilise, ordu ve kraliyet etkisi: 1950-1974
The effects of church, military and crown in Greek society: 1950-1974
  1. Tez No: 931895
  2. Yazar: İPEK ÜNVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CHRİSTOS TEAZİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yunan kimliği, Fransız Devrimi sonrası başlayan ulusçuluk akımının Yunan ulusunu etkisi altına alması ile tartışılmaya başlamıştır. Yunan kimliğinin icat edilmesi sürecinde Yunan siyasetinin yanı sıra; Kilise, Kraliyet ve Ordu belirleyici kurumlar olmuştur. Yunanistan'ın sağ kanadını temsil eden bu üç kurumun birbirleri ile olan ilişkileri Yunan tarihine önemli etkilerde bulunmuştur. Bahsi geçen bu üçlü yapının 1950-1974 arasında Yunan toplumuna etkisi diğer dönemlere oranla yoğun bir şekilde gerçekleşmiştir. İç Savaş'ın sona ermesinin ardından dünyada devam eden ekonomik büyüme ve sonrasında yaşanan dalgalanmaların yanı sıra, hızlı kentleşme, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yardımları, sağ ve sol yönetimler, Kral, darbe ve cunta yönetimi gibi bazı ülkelerde nadiren meydana gelen olayların hepsi bu 24 yıllık kısa dönemde gerçekleşmiştir. Bu nedenle söz konusu dönem, Yunanistan'da kurumların olaylara nasıl tepki verdiklerini gözlemlemek açısından bulunması zor bir inceleme ortamı sunmaktadır. Türkiye'de 1950-1974 arası Yunan toplumuna yönelik çalışmaların genelde Kıbrıs üzerinden yürütüldüğü ancak özellikle Kilise, Ordu ve Kraliyet ilişkisinin incelenmediği görülmektedir. Her dönemde tarihi ile bağlantı kuran Yunan toplumunun özellikle bu üç kurumun en etkili olduğu tarih aralığında çalışma yapılmasının Yunanistan'ı anlamada önemli derecede katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu tez çalışması kapsamında Yunan toplumundaki Kilise, Ordu ve Kraliyet'in Batı kurumları ile olan benzerlikleri ve farklılıkları Aydınlanma üzerinden ele alınmış ve bu üç kurumun Batı'nın kurum kavramıyla olan ilişkisi, özellikle Zoe Kardeşliği üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Greek identity began to be discussed when the nationalist movement, which started after the French Revolution, started to influence the Greek nation. In the process of inventing the Greek identity, the Church, the Crown and the Army have been the determining institutions as well as Greek politics. The relations between these three institutions, which represent the right wing of Greece, have had a significant impact on Greek history. The impact of this tripartite structure on Greek society between 1950-1974 was more intense than in other periods. In addition to the economic growth that continued in the world after the end of the Civil War and the fluctuations that followed, rapid urbanisation, US aid, right-wing and left-wing governments, the King, military coup and junta rule, all events that rarely occur in some countries, took place in this short period of 24 years. Therefore, this period provides an elusive context for observing how Greek institutions reacted to events. In Türkiye, studies on the Greek society between 1950-1974 have been conducted mainly on Cyprus issue, but the relationship between the Church, the Army and the Crown has not been analysed. It is thought that the study of the Greek society, which has established a connection with its history in every period, especially in the period when these three institutions were most effective, will make a significant contribution to understanding Greece. Within the scope of this thesis, the similarities and differences of the Church, the Army and the Crown in Greek society with Western institutions are discussed through the Enlightenment, and the relationship of these three institutions with the Western concept of institution is examined, especially through the Brotherhood of Zoe.