Ulusal egemenlik esasında hava ülkesinin yönetimi
Aerial territory administration on the base of national sovereignty
- Tez No: 931899
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL AYMAN GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Sivil Havacılık, Public Administration, Civil Aviation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Tezimizin sorunu Türkiye Cumhuriyeti'ne ulus yararını gözeten hava ülkesi yönetim politikası önerebilmektir. Bu çerçevede konumuz sivil havacılığın sınır geçişlerini içeren saha yönetimidir. Araştırmamız Uluslararası Hukuk Enstitüsü'nün barış zamanı hava hukuku çalışmasına sebep olan ilk yön edilebilir hava aracının uçtuğu 1900 yılında başlamış ve politika önerisi için 2024 yılı başında sonlandırılmıştır. Üç ana hipotez aracımızla çıktığımız tarihsel analiz yolunda yön edilebilir hava aracı inşa etmenin temelinde motor tasarım bilgisi olması şartı gereği politika önerimiz için yolumuzu karşılaştırmalı analiz ile genişlettik. Karşılaştırma için farklı motor tasarım bilgisi en fazla bulunan Avrupa'dan Fransa'yı ve Amerika'dan ABD'yi seçtik ve bu ikisine sorunlu komşumuz Yunanistan'ı ilave ettik. Bu yeni yolumuz için üçlü hipotez aracımıza tez başlığımızın tanımını, serbestlik savunucularının dokuz serbestlik derecesini ve tanımdaki üçlü mülkiyeti ekledik. Üçlü mülkiyet aslında M.Ö. 3500 yıllarından beri var olan yönetimin özü, gerçek işbölümünün kendisidir. Pistonlu motor tasarım bilgisinin yön ettiği dönemde ABD, tek ABD hava ülkesini ve telsizle kontrol edebileceği yapay hava sahalarını oluşturarak yönetmeye başlamıştır. Sonra Amerika'da beş serbestlik derecesini hayata geçirerek üçlü mülkiyetini genişletmiştir. Fransa ise, sömürgelerine doğru en az iki serbestlik derecesi ile sözleşmeci devletlere hava ülkelerinde saha kontrolü yaptırarak ulaşmıştır. ABD'nin çok taraflı Şikago Sözleşmesi ile evrenselleştirmek istediği kendi tek hava ülkesi ve beş serbestlik derecesi modeli ulusal egemenlik engeline takılmıştır. Kendisine iki taraflı Bermuda I ve II sözleşmeleriyle beş serbestlik derecesini kazandırarak yol açan ABD, jet motoru tasarım bilgisi döneminde FIR olarak adlandırılan yapay hava sahasının üstüne UIR adıyla bir yapay hava sahası daha eklemiştir. ABD, tek hava sahası yönetimini sivil-askeri iş birliği ve bilgisayarlı radar sistemi ile yerine getirmeye başlamıştır. Fransa ise benzer yönetimi UIR'da altı devletin iş birliği ile EUROCONTROL'ü kurarak sağlamıştır. ABD yeni döneme kendisinde uyguladığı deregülasyon yasasını iki taraflı Open Skies Sözleşmesi ile model yapmış ve çok taraflı Şikago Sözleşmesi önüne yerleştirmiştir. Bu yeni dönemde ABD, Birleşik Krallık, Avrupa Birliği (Fransa) üçlüsü yenilenebilir yakıtlı motor bilgisi geliştirmeye başladı. Ayrıca üst üste bindirilmiş dört yapay hava sahasının tek bir merkezden yönetimi için yapay zekâ destekli seyrüsefer yardımcı sistemi bilgisi üretimi için işbirliği yaptılar. Bilgi yerine beceri geliştirerek bu üçlüye hizmet etmeye ve böylece saygınlık kazanmaya karar veren Türkiye Cumhuriyeti'ne üç politika önerisi sunan tezimiz alanyazında ana kaynak olmaya adaydır.
Özet (Çeviri)
The problem of our dissertation is to be able to propose an aerial territory administration policy that is in the interest of the nation for the Republic of Turkey. Within this framework, our subject is the area control of civil aviation, including border crossings. Our research began in 1900, when the first steerable aircraft flew, which led to the Institute of International Law's peacetime air law study, and was concluded at the beginning of 2024 for a policy proposal. On the historical analysis way that we set out with our three main hypothesis vehicle, we expanded our way for our policy proposal with a comparative analysis due to the requirement that engine design knowledge be the basis for building a steerable aircraft. We chose France from Europe and the USA from America, which have the most different engine design knowledge for comparison, and added our problematic neighbor Greece to these two. For this new way, to our triple hypothesis vehicle, we added the definition of our dissertation title, the nine degrees of freedom of the freedom advocates, and the triple property in the definition. Triple property is actually the essence of administration, the true division of labor itself, which has existed since 3500 BC. In the period when piston engine design knowledge was directed, the USA began to administer by creating the single USA aerial territory and artificial airspaces that it could control by radio. Then, it expanded its triple property by implementing five degrees of freedom in America. France, on the other hand, reached its colonies by having the contracting states control the aerial territory with at least two degrees of freedom. The USA's single aerial territory and five degrees of freedom model, which they wanted to universalize with the multilateral Chicago Convention, has been blocked by national sovereignty. The USA, which paved the way by gaining five degrees of freedom with the bilateral Bermuda I and II conventions, added another artificial airspace called UIR to the artificial airspace called FIR during the jet engine design knowledge period. The USA has started to implement single airspace administration with civil-military cooperation and computerized radar system. France has provided similar administration in UIR by establishing EUROCONTROL with the cooperation of six states. The US has modeled the deregulation law it has implemented in the new period with the bilateral Open Skies Agreement and placed it before the multilateral Chicago Convention. In this new era, the trio of the United States, the United Kingdom, and the European Union (France) began developing renewable fuel engine knowledge. They also collaborated to produce artificial intelligence-powered navigation assistance system knowledge for the administration of four superimposed artificial airspaces from a single center. Our dissertation, which offers three policy recommendations to the Republic of Turkey, which has decided to serve this trio by developing skills instead of knowledge and thus gain respect, is a candidate to become a main source in the literature.