Borderline kişilik örüntüleri ve somatizasyon arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün düzenleyicilik rolü
Examining the moderator role of emotion regulation difficulty in the relationship between borderline personality patterns and somatization
- Tez No: 931913
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KOCAYÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada bireylerin borderline kişilik örüntüleri ve somatizasyon arasındaki ilişkisinde duygu düzenleme güçlüğünün moderatör rolü incelenmiştir. Araştırmada değişkenler arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla nicel araştırmalardan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubu Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde yaşayan, 216 kadın ve 235 erkek olmak üzere 451 kişi oluşturmaktadır. Yapılan araştırmada sosyodemografik bilgi formu, borderline kişilik envanteri ölçeği, somatik duygusal çatışma ölçeği ve duygu düzenleme güçlüğü kısa form – 16 ölçeği katılımcılara çevrimiçi platformlar aracılığıyla uygulanmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 25 programı ile macro aracılığıyla analiz edilmiştir. Borderline kişilik envanteri ile somatizasyon ilişkisinde; duyguları ifade etmede açıklığın moderatör rolü bulunmuştur. Araştırmada yer alan diğer sonuçlara göre; stratejiler, amaçlar, dürtüler ve kabul etmeme faktörlerinin moderatör rolü bulunmamıştır. Borderline Kişilik Örüntüleri, Somatizasyon, Duygu Düzenleme Güçlüğü
Özet (Çeviri)
In this study, the moderating role of emotion regulation difficulties in the relationship between borderline personality patterns and somatization was examined. A correlational survey model, one of the quantitative research methods, was used to determine the relationships among the variables. The sample group of the study consisted of 451 individuals (216 women and 235 men) residing in various cities in Turkey. The sociodemographic information form, Borderline Personality Inventory, Somatic Emotional Conflict Scale, and the Difficulties in Emotion Regulation Scale Short Form-16 were administered to the participants via online platforms. The data were analyzed using SPSS 25 software with the Macro tool. The findings revealed that emotional clarity played a moderating role in the relationship between the Borderline Personality Inventory and somatization. According to other results of the study, the factors of strategies, goals, impulsivity, and non-acceptance were not found to have a moderating role. Borderline Personality Patterns, Somatization, Difficulties In Emotion Regulation