Anne baba tutumu ve öz tiksinme arasındaki ilişkide öz şefkatin aracı rolü
The mediating role of self-compassion between parental attitude and self-disgust
  1. Tez No: 931914
  2. Yazar: TUĞBA SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KOCAYÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma anne baba tutumu ve öz tiksinme arasındaki ilişkide öz şefkatin aracılık rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma nicel bir araştırma olup veri toplama süreci katılımcıların çevrimiçi katıldığı anket çalışmasıyla gerçekleşmiştir. Araştırmanın örneklemini 348 kadın ve 173 erkek olmak üzere toplamda 521 kişiden oluşmaktadır. Çalışmanın veri toplama araçlarını Demografik Bilgi Formu, Anne Baba Tutum Ölçeği (ABTÖ), Öz Tiksinme Ölçeği Gözden Geçirilmiş Formu (ÖTÖ-GGF) ve Öz Duyarlılık (Öz Şefkat) Ölçeği oluşturmaktadır. Veri toplama işleminden sonra veri setini hazırlama, betimsel istatistik analizleri, Pearson Korelasyon analizleri için SPSS 30.0, Yapısal Eşitlik Modellemesi için LISREL 8.80 ve Bootstrap testleri için Hayess Process eklentisi kullanılmıştır. Anne baba tutumu ve öz tiksinme arasındaki ilişki öz şefkatin hangi alt boyutlarının ne kadar aracılık ettiğini incelemek için öz şefkatin olumlu ve olumsuz alt boyutları iki değişken altında toplanmış ve analize ayrı ayrı dahil edilmiştir. Veri setinin hazırlanması ardından değişkenler arasındaki korelasyon bulguları incelenmiştir. Anne baba tutumu ve öz tiksinme arasında olan zayıf ve anlamlı ilişkide olumsuz öz şefkat düzeyinin aracılık rolüne sahip olduğu fakat olumlu öz şefkatin yani yüksek öz şefkat düzeyinin bu ilişkideki etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the mediating role of self-compassion in the relationship between parental attitudes and self-disgust. The study is quantitative research, and the data collection process was carried out through an online survey in which the participants participated. The sample of the study consists of 521 people in total, 348 female and 183 males. The data collection tools of the study consist of the Demographic Information Form, Parental Attitude Scale (PAS), Self Disgust Scale-Revised Form (STS-GGF) and Self-Compassion Scale. After the data collection process, SPSS 30.0 was used for data set preparation, descriptive statistical analyses, Pearson Correlation analyses, LISREL 8.80 for Structural Equation Modeling, and Hayess Process plug-in for Bootstrap tests. In order to examine the extent to which the sub-dimensions of self-compassion mediate the relationship between parental attitude and self-disgust, the positive and negative sub-dimensions of self-compassion were grouped under two variables and included in the analysis separately. After the data set was prepared, the correlation findings between the variables were examined. It was seen that the negative self-compassion level had a mediating role in the weak and significant relationship between parental attitude and self-disgust, but the effect of positive self-compassion, i.e. high self-compassion level, on this relationship was not statistically significant.