Örgüt kültürü ve iş motivasyonunun çalışan performansı üzerine etkisi: Hizmet sektörü
The effect of organizational culture and work motivation on employee performance: Service sector
  1. Tez No: 931915
  2. Yazar: TÜLAY BALAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada, hizmet sektöründe çalışanların örgüt kültürü ve iş motivasyonunun performansları üzerindeki etkisinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Araştırmada ayrıca çalışanların örgüt kültürü, iş motivasyonu ve performans düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, nicel araştırma yaklaşımlarından biri olan korelasyonel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2024 yılında Kayseri ilindeki hizmet sektörü çalışanları oluştururken, örneklem ise olasılığa dayalı“Basit Seçkisiz Örnekleme”yöntemi ile belirlenen 459 çalışandan oluşmaktadır. Veri toplama sürecinde“Kişisel Bilgi Formu”,“İş Motivasyonu Ölçeği”,“Örgüt Kültürü Ölçeği”ve“İş Performansı Ölçeği”kullanılmıştır. Toplanan verilerin normal dağılım göstermesi nedeniyle analizlerde aritmetik ortalama, standart sapma, İlişkisiz Örneklemler t-Testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, hizmet sektöründe çalışanların örgüt kültürü algıları ile performansları arasında pozitif yönlü, orta düzeyde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Benzer şekilde, iş motivasyonu algıları ile performans algıları arasında da pozitif yönlü ve yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırma sonuçları, örgüt kültürü ve iş motivasyonunun çalışan performansı üzerinde önemli bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effects of organizational culture and work motivation on the performance of employees in the service sector. The study also examined whether the organizational culture, work motivation and performance levels of employees differed according to various variables. For this purpose, the correlational research method, which is one of the quantitative research approaches, was used. The universe of the study consisted of service sector employees in Kayseri in 2024, while the sample consisted of 459 employees determined by the probability-based“Simple Random Sampling”method.“Personal Information Form”,“Work Motivation Scale”,“Organizational Culture Scale”and“Work Performance Scale”were used in the data collection process. Since the collected data showed a normal distribution, arithmetic mean, standard deviation, Unrelated Samples t-Test, ANOVA and Pearson Correlation analysis were applied in the analyzes. According to the research findings, a positive, moderately significant relationship was determined between the organizational culture perceptions of employees in the service sector and their performance. Similarly, a positive and highly significant relationship was found between perceptions of work motivation and perceptions of performance. Research results reveal that organisational culture and work motivation have a significant impact on employee performance.