Kadınlarda yakın partner şiddeti maruziyetinin özkıyım olasılığı üzerindeki etkisinde madde kullanımı ve travmatik stresin aracı rolü
The mediating role of substance use and traumatic stress in the effect of intimate partner violence exposure on suicide in women
- Tez No: 931917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İMRAN GÖKÇEN YILMAZ KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Psikoloji, Public Health, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın ilk aşamasında yakın partner şiddetini ölçümleyen Composite Abuse Scale revised (CASr) Türkçe'ye geçerliliği ve güvenirliği sağlanmaya çalışılmış daha sonra, kadınlarda yakın partner şiddeti maruziyetinin özkıyım olasılığı üzerindeki etkisinde madde kullanımı ve travmatik stresin aracı rolü incelenmiştir. Çalışma, 2024 yılında bir üniversite hastanesinin psikiyatri polikliniğine başvuruda bulunan 126 kadın katılımcı ile yürütülmüş, sosyodemografik ve klinik veri formu, Bağımlılık Profil İndeksi Risk Tarama (BAPİRT)-Alkol, Madde, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT), DSM-5 için TSSB Kontrol Listesi (PCL-5), İntihar Olasılığı Ölçeği (İOÖ) ve çalışmanın ilk safhasında Türk dil ve kültürüne adaptasyonu sağlanan Bileşik İstismar Ölçeği-Kısa Form uygulanmıştır. Betimsel analizler SPSS 23.0 ile doğrulayıcı faktör analizi ve yapısal eşitlik modeli Lisrel 8.80 programı ile hesaplanmıştır. Normal dağılımın sağlanamadığı gerekçesi ile aracılık analizleri için AMOS 28 programında bootstrap metodu uygulanmıştır. Gerçekleştirilen analizler sonucu, yakın partner şiddeti maruziyetinin özkıyım olasılığı üzerindeki etkisinde madde kullanımı ve travmatik stres değişkenlerinin aracı rolü olduğu bulunmuş, madde kullanımı ile travmatik stres değişkenleri arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In the first stage of this study, the validity and reliability of the Composite Abuse Scale revised (CASr), which measures intimate partner violence, was tried to be ensured, and then the mediating role of substance use and traumatic stress in the effect of intimate partner violence exposure on the probability of suicide in women was examined. The study was conducted with 126 female participants who applied to the psychiatry outpatient clinic of a university hospital in 2024, and a sociodemographic and clinical data form, Addiction Profile Index Risk Screening (BAPIRT)-Alcohol, Substance, Fagerström Nicotine Addiction Test (FNBT), PTSD Checklist for DSM-5 (PCL-5), Suicide Probability Scale (SPS) and Composite Abuse Scale-Short Form, which was adapted to Turkish language and culture in the first phase of the study, were applied. Descriptive analyses were calculated with SPSS 23.0, confirmatory factor analysis and structural equation model with Lisrel 8.80 program. On the grounds that the normal distribution could not be achieved, the bootstrap method was applied in the AMOS 28 program for mediation analysis. As a result of the analyzes, substance use and traumatic stress played a mediating role in the effect of intimate partner violence exposure on the probability of suicide, no significant relationship was found between substance use and traumatic stress variables.