Thermal catalytic hydrosilation of cojugated dienes with triethylsilane in the presence of tricarbonylarenemetal complexes (metal: chromium, molybdenum, tungsten)
Konjuge dienlerin trietilsilan ile trikarbonil-arenmetal (metal: krom, molibden, volfram) kompleksleri eşliğinde termal katalitik hidrosilillenme tepkimesinin incelenmesi
- Tez No: 93192
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHAN KAYRAN, PROF. DR. SAİM ÖZKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
öz KONJUGE DÎENLERÎN TRÎETİLSİLAN İLE TRÎKARBONİLARENMETAL (METAL: KROM, MOLİBDEN, VOLFRAM), KOMPLEKSLERİ EŞLİĞİNDE TERMAL KATALİTİK HİDROSİLİLLENME TEPKİMESİNİN İNCELENMESİ PAZILAITIROUZI M. S. in Department of Chemistry Danışman: Assoc. Prof. Dr. Ceyhan Kayran Yardımcı Damşman: Prof. Dr. Saim Özkar Ocak 2000, 59 page M(CO)3(o-xylene) (M=Cr, Mo, W) kompleksleri eşliğinde 1,3- butadien, /ram-2-methyl-l,3-pentadien, 2,3-dimethyl-l,3-butadien ve izoprenin trietilsilan ile termal katalitik hidrosilillenmesi, polar ve apolar çözücüler (THF, hekzan ve toluen) içerisinde incelenmiştir. Tetrahidrofuran içinde Mo(CO)3(o-xylene) kompleksinin, 2,3- dimethyl-l,3-butadienin termal katalitik hidrosilillenmesi için uygun katalizör olduğu anlaşılmıştır. l-triethylsilan-2,3-dimethyl-2-bütenhidrosilillenme ürünü olarak elde edilmiştir. Bu ürün JH-NMR, 13C- NMR pektroskopisi ve gaz kromotografi yöntemleriyle karakterize edilmiştir. Bununla beraber M(CO)3(o-xylene) (M=Cr, W) kompleksleri aynı dienin polar yada apolar çözücüde termal hidrosilillenmesi için katalitik aktivite göstermemişlerdir. M(CO)3(o- xylene) (M=Cr,Mo,W) kompleksleri eşliğinde 1,3-butadien, trans-2- methyl-l,3-pentadien ve izopren hidrosillenme ürünü vermemişlerdir. Bu durumlarda trietilsilan dimerleşmesi olası bir tepkimedir. Anahtar Sözcük: Metal karbonil, aren, dien, termal katalitik, hidrosilillenme, trietilsilan. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THERMAL CATALYTIC HYDROSILATION OF CONJUGATED DIENES WITH TRIETHYLSILANE IN THE PRESENCE OF TRICARBONYLARENEMETAL COMPLEXES (METAL: CHROMIUM, MOLYBDENUM, TUNGSTEN) PAZILAITI ROUZI M.S. in Department of Chemistry Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ceyhan Kayran Co-supervisor: Prof. Dr. Saim Özkar January 2000, 59 page The thermal catalytic hydrosilation of 1,3 -butadiene, toms-2-methyl- 1,3-pentadiene, 2,3-dimethyl-l,3-butadiene and isoprene are examined in the presence of triethylsilane where M(CO)3(o-xylene) (M=Cr, Mo, W) is used as a catalyst in polar or nonpolar solvent such as tetrahydrofuran, hexane and toluene. Mo(CO)3(o-xylene) is found to be the only active catalyst for the hydrosilation of 2,3-dimethyl-l,3-butadiene with triethylsilane usingtetrahydrofuran as solvent. l-triethylsilane-2,3-dimethyl-2-butene is found to be the hydrosilated product, which is fully characterized by in