Silahlı çatışma hukukunda hedefleme
Targeting in the law of armed conflict
  1. Tez No: 931941
  2. Yazar: EMRE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN GÜNEYSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Hedeflemeyi esas alan silahlı çatışma hukukunun gelişimi devletlerin yıkıcı gücünün artmasıyla doğru orantılıdır. Giderek daha fazla analiz edilmeye ve incelenmeye başlanan Cenevre Sözleşmeleri ve Ek Protokollerinin sayesinde hedeflemeye ilişkin hukuk gelişmiş ve savaşın etkilerini sınırlandırmaya yönelik önlemler önem kazanmıştır. Hedefleme kuralları insanların ve nesnelerin hedeflemesinde kendisini ayrı ayrı göstermekte olup her iki ayrımda da oluşabilecek hukuka aykırı hedeflemeleri önlemeye yönelik araçlar geliştirilmiş ve bu önlemler giderek daha fazla teamül hukuku olarak görülmeye başlanmıştır. Bu önlemlerin temelinde siviller ve sivil nesneler ile askeri hedefler arasında ayrım yapmak; sivil kayıp ve zararlarının en aza indirgenmesi; ve askeri avantaj ile tali hasarlar arasında bir orantılılık ölçümü yapmak gelir. Nihayetinde hedeflemeye ilişkin silahlı çatışma hukuku kuralları sivilleri ve sivil değerleri korumak için sürekli özen gösterilmesini gerektirmektedir. Bu kapsamda çalışmada tarihteki örnekler eşliğinde Silahlı Çatışma Hukukunda hedeflemeye ilişkin temel ilkeler, hedef alarak öldürme yani hedef alınabilecek kişiler, hedef alınabilecek nesneler ve operasyonel anlamda hedefleme konuları ayrıntılı olarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The development of the law of armed conflict based on targeting is directly proportional to the increase in the destructive power of countries. Thanks to the Geneva Conventions and their Additional Protocols, which are increasingly being analyzed and examined, the law on targeting has developed and measures to limit the effects of war have gained importance. Targeting rules manifest themselves separately in the targeting of people and objects, and tools have been developed to prevent unlawful targeting that may occur in both distinctions, and these measures have increasingly begun to be seen as customary law. The basis of these measures is to distinguish between civilians, civilian objects and military targets; to minimize civilian casualties and damages; and to measure proportionality between military benefits and collateral damages. Ultimately, the rules of the law of armed conflict regarding targeting require constant care to protect civilians and civilian values. In this context, in our study, the basic principles of targeting in the Law of Armed Conflict, targeted killing, i.e. people who can be targeted, objects that can be targeted and targeting in an operational sense will be examined in detail with examples from history.