Otizm spektrum bozukluğu olan bireylerin bilgisayar montaj elemanı olarak yetiştirilmesinde işitsel teknoloji desteği ile sunulan video modelle öğretimin etkililiği
Effectiveness of teaching with video model presented with audio technology support in training individuals with autism spectrum disorder as computer assembly personnel
- Tez No: 931940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ÖNCÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Araştırmada, otizm spektrum bozukluğu olan bireylerin bilgisayar montaj elemanı olarak yetiştirilmesinde işitsel teknoloji desteği ile sunulan video modelle öğretimin etkililiği incelenmiş, ayrıca, araştırmaya katılan otizm spektrum bozukluğu olan katılımcıların kendilerinin ve ebeveynlerinin araştırmaya ilişkin görüşleri ile araştırmanın sosyal geçerliği değerlendirilmiştir. Araştırma otizm spektrum bozukluğu olan, 17 yaşında üç erkek katılımcı ile yürütülmüştür. Araştırmada işitsel teknoloji desteği ile sunulan video modelle öğretimin etkililiğini sınamak üzere tek-denekli araştırma modellerinden, katılımcılar arası yoklama evreli çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın etkililik bulguları, otizm spektrum bozukluğu olan bireylerin bilgisayar montaj elemanı olarak yetiştirilmesinde işitsel teknoloji desteği ile sunulan video modelle öğretimin etkili olduğunu, bunun yanında, katılımcıların öğretim sona erdikten bir, iki ve dört hafta sonra öğrendikleri becerileri koruduklarını ve farklı ortama genellediklerini göstermiştir. Araştırmanın sosyal geçerlik bulguları katılımcıların ve ebeveynlerinin araştırmaya ilişkin olumlu görüşler ifade ettiğini ortaya koymaktadır. Bulgular bu bağlamda tartışılmış, uygulamaya ve ileri araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the research, the effectiveness of video modeling provided with audio technology support in training individuals with autism spectrum disorder as computer assemblers were examined. In addition, the opinions of the participants with autism spectrum disorder and their parents regarding the research and the social validity of the study were evaluated. The research was conducted with three male participants with autism spectrum disorder at 17 years old. The research was conducted using a multiple-probe design across participants, one of the single-subject research methods. The findings indicated that video modeling with audio technology supports effectively training individuals with autism spectrum disorder as computer assemblers. In addition, it was observed that the participants maintained the computer assembly skills they learned one, two, and four weeks after intervention and generalized them to different environments. The social validity findings revealed that the participants and their parents expressed positive opinions about the research. The findings were discussed in this context, and suggestions for practice and future research were made.