1900-1940 yılları arası Türk romanında aydınlanma'ya bakış
A view of enlightenment in Turkish novels between 1900-1940
- Tez No: 931951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA BAYRAK AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tanzimat Dönemi ile Türk edebiyatında görülmeye başlayan Aydınlanma düşüncesi, Tanzimat'tan Cumhuriyet'in ilk yıllarına uzanan dönemde, dönemin öncü aydınları tarafından edebi eserlere taşınmıştır. Bu çalışma, 1900-1940 yılları arasında yazılmış olan Türk romanlarında Aydınlanma düşüncesinin yansımalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, Cumhuriyet'e geçiş ve beraberinde getirdiği modernleşme sürecindeki sosyo-kültürel ve içsel dönüşümlerin, roman karakterleri ve temaları üzerindeki etkisi ele alınmaktadır. Halide Edip Adıvar, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Reşat Nuri Güntekin, Hüseyin Rahmi Gürpınar, Peyami Safa gibi dönemin önde gelen yazarlarının eserleri analiz edilerek, bu eserlerde Aydınlanma düşüncesinin temsili irdelenmiştir. Yazarlar, Aydınlanma düşüncesini farklı bakış açıları ekseninde ele almışlar ve farklı şekilde analiz ederek eserlerine bu şekilde aktarmışlardır. Bu sayede dönemin farklı modernleşme politikaları aydınlar tarafından edebiyata taşınmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the Tanzimat period, the Enlightenment thought began to emerge in Turkish literature, carried into literary works by the pioneering intellectuals of the period from the Tanzimat reforms to the early years of the Republic. This study aims to examine the reflections of Enlightenment thought in Turkish novels written between 1900 and 1940. It explores the socio-cultural and internal transformations during the transition to the Republic and the accompanying modernization process, focusing on their impact on novel characters and themes. The works of prominent authors of the period, such as Halide Edip Adıvar, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Reşat Nuri Güntekin, Hüseyin Rahmi Gürpınar, and Peyami Safa, are analyzed to investigate the representation of Enlightenment thought in these novels. These authors approached Enlightenment thought from different perspectives and incorporated their interpretations into their works accordingly. In doing so, various modernization policies of the era were conveyed and interpreted through literature by intellectuals.