Okul müdürlerinin profesyonel sermaye düzeyleri ile öğretmenlerin yenilikçi öğretim uygulamaları arasındaki ilişkilerde öğretim liderliğinin aracı rolü
The mediating role of instructional leadership in the relationship between school principals' professional capital levels and teachers' innovative teaching practices
- Tez No: 931950
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇETİN TERZİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Araştırmanın amacı, okul müdürlerinin profesyonel sermaye düzeyleri ile öğretmenlerin yenilikçi öğretim uygulamaları arasındaki ilişkilerde, okul müdürlerinin öğretim liderliği becerilerinin aracı rolünün belirlenmesidir. Nicel bir yöntem olarak ilişkisel tarama deseninde yürütülmüş olan bu araştırmanın verileri“Okul Müdürlerine Yönelik Profesyonel Sermaye Ölçeği”,“Öğretimsel Liderlik Ölçeği”ve“Öğretmenler İçin Yenilikçi Pedagoji Uygulamaları Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın evreninin İstanbul ili Arnavutköy ilçesi Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki ilkokul ve ortaokulda çalışan öğretmenler, örneklemini ise bu evrenden olasılığa dayalı basit rastgele örnekleme tekniği ile belirlenen 495 öğretmen oluşturmaktadır. Verilerin çözümlenmesinde tanımlayıcı istatistiksel analiz, bağımsız örneklem t-testi, varyans analizi ve korelasyon katsayısı yöntemleri kullanılmıştır. Ayrıca açımlayıcı faktör analizi için IBM SPSS Statistics 22.0, doğrulayıcı faktör analizi için AMOS ve yapısal eşitlik modellemesi için LISREL programlarından yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda profesyonel sermaye, öğretim liderliği ve yenilikçi öğretim uygulamaları arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişkiler olduğu; öğretim liderliğinin, profesyonel sermaye ve yenilikçi öğretim uygulamaları üzerinde tam aracılık etkisinin olduğu belirlenmiştir. Bootstrapping analizi ile dolaylı etkilerin modelde anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the mediating role of school principals' instructional leadership skills in the relationships between the level of professional capital of school principals and teachers' innovative teaching practices. This research, conducted using a quantitative method in a relational survey design, collected data through the“Professional Capital Scale for School Principals,”the“Instructional Leadership Scale,”and the“Innovative Pedagogical Practices Scale for Teachers.”The population of the study consists of teachers working in elementary and middle schools under the Ministry of National Education in the Arnavutköy district of Istanbul, while the sample was drawn from this population using simple random sampling, consisting of 495 teachers. Descriptive statistical analysis, independent samples t-test, analysis of variance, and correlation coefficient methods were employed to analyze the data. Additionally, IBM SPSS Statistics 22.0 was used for exploratory factor analysis, AMOS for confirmatory factor analysis, and LISREL software for structural equation modeling. The results of the study indicated that there are significant and positive relationships between professional capital, instructional leadership, and innovative teaching practices; it was also found that instructional leadership has a full mediating effect on the relationship between professional capital and innovative teaching practices. Bootstrapping analysis revealed that the indirect effects in the model were significant.