Duygusal emek davranışları ile işten ayrılma niyeti ilişkisi: Sanal örgütlerde bir araştırma
The relationship between emotional labor behavior and intent to quit: A study in virtual organizations
- Tez No: 931952
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇİĞDEM KIREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı sanal örgütlerde çalışanların duygusal emek davranışlarının işten ayrılma niyetleri ile ilişkileri açısından farklılıkları ve benzerliklerini ortaya çıkarmaktır. Sanal örgütlerde özellikle XYZ kuşağı çalışanları ve duygusal emek ilişkisi açısından yeterli çalışmanın olmaması nedeniyle bu çalışmanın literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışma farklı ülkelerde sağlıklı yaşam ürünleri pazarlayan, uluslararası bir firmanın Türkiye'deki sanal ağ çalışanları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada yapısal eşitlik model (YEM) analizi kullanılarak, duygusal emek boyutları olarak ele alınan sahte, gerçek ve iyimser duyguların birbirleri ile ilişkileri saptanmıştır. Araştırmamız sonucunda sanal örgüt çalışanlarının duygusal emek davranışlarının işten ayrılma niyetleri ile herhangi bir ilişkisi olmadığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca X,Y, Z kuşakları bağlamında bakıldığında iyimser duygular ile işten ayrılma niyeti arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Sanal örgütlerde Z kuşağının artması gelecekte de dijitalleşme ile birlikte sanal örgütlerin yaygınlaşması bu konunun önemini vurgulamaktadır. İş devir hızının örgütlere zarar vereceği düşünüldüğünde önlem açısından örgüt bağlılığını arttıracak sanal örgüte uygun örgüt iklimi, motivasyon, yüz yüze iletişim, katılımlı yönetim biçimi, liderlik vb. gibi stres azaltıcı önlemler işten ayrılma niyetlerini ortadan kaldırabileceği düşünülmektedir. Örgütsel davranış açısından bakıldığında duygusal emeğin özellikle sanal örgütlerde farklı kuşaklar açısından son derece önemli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the differences and similarities of emotional labor behaviors of employees in virtual organizations in terms of the relationship with their intention to leave the job. Due to the lack of sufficient studies in virtual organizations, especially in terms of the relationship between employees of generations X,Y, Z and emotional labor, this study is thought to contribute to the literature. The study was conducted on virtual network employees in Turkey of an international company that markets healthy life products in different countries. In the study, the relationships between fake, genuine and optimistic emotions, which are considered as emotional labor dimensions, were determined by using structural equation model (SEM) analysis. As a result of our research, it was revealed that the emotional labor behaviors of virtual organization employees do not have any effect on their intention to leave the job. In addition, when the context of generations X, Y and Z were examined, a significant relationship was found between optimistic emotions and intention to leave the job. Both the increase in generation Z in virtual organizations and the spread of virtual organizations with digitalization in the future emphasize the importance of this issue. Considering that the rate of job turnover will harm organizations, it is thought that stress-reducing measures such as organizational climate, motivation, face-to-face communication, participatory management style, leadership, etc., which will increase organizational commitment, can eliminate intention to leave the job in terms of precautions to the issue. From the perspective of organizational behavior, it can be said that emotional labor is extremely important for different generations, especially in virtual organizations