Bir benlik sunumu aracı olarak vloglar: Kadın ev vloggerlarının çevrimiçi benlikleri üzerine bir analiz
Vlogs as a tool of self-presentation: An analysis of the online self of female home vloggers
  1. Tez No: 931957
  2. Yazar: DELTA MERİÇ CANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN AYSUN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Kadınlar vloglar aracılığıyla, cinsiyetçi iş bölümü çerçevesinde kendilerine yüklenen ev içi sorumlulukları yerine getirirken gelir elde etmekte, ücretsiz ev içi emeklerini kullanıcı emeği ve veri üretimi koşulu ile ücretli hale getirmektedirler. Ev vlogları, ev işlerinin geçiciliği karşısında somut çıktılar elde etme imkânının yanında kadınların duygu ve düşüncelerini aktardıkları bir ifade sahası ve takipçi/izleyici topluluklarıyla çok yönlü ve yakınlığa dayalı iletişim bağları kurmanın bir yoludur. Ev işlerinin, aile ilişkilerinin ve bir mekân olarak evin dijital kamusal seyre açılması, görünmez ve mahrem sınırlar içinde kalan pratiklerin görünür hale geldiği bir tür ara-alan yaratmaktadır. Çalışma bu çok katmanlı sahada, kadın ev vloggerlarının çevrimiçi benlik sunumlarını sabit olmayan söylemlerle bir dizi çatışma ve uzlaşı temelinde tekrar tekrar kurmalarına, toplumsal normların kabulü yanında kendini gerçekleştirmeye yönelik talep ve çabalarına, ekonomik ve sosyal beklentilerine, performatif ve sembolik anlamları taşıyan etkenler olarak ev işlerinin, evlerin ve eşyaların vloglardaki görünümüne odaklanmaktadır. Çalışmada ana akım olarak nitelendirilebilecek 14 ev vlog kanalında yer alan içerikler arasından oluşturulan bir izlem havuzuna nitel içerik analizi uygulanmış, aynı zamanda vlogosferi gözlemlenmesinde dijital etnografik yöntemlerden de faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Through vlogs women earn income while fulfilling the domestic responsibilities imposed on them within the framework of the gendered division of labor, and turn their unpaid domestic labor into wages through user labor and data production. In addition to the possibility of obtaining tangible outputs in the face of the impermanence of domestic work, home vlogs are a site of expression where women convey their feelings and thoughts, and a way of establishing multifaceted and intimate communication ties with their communities of followers/viewers. Opening up housework, family relations and the home as a space to digital public scrutiny creates a kind of in-between space where practices that remain within invisible and private boundaries become visible. In this multi-layered field, the study focuses on the reconstruction of female home vloggers' online self-presentations on the basis of a series of conflicts and compromises with unstable discourses, their demands and efforts for self-realization as well as the acceptance of social norms, their economic and social expectations, and the appearance of housework, houses and objects in vlogs as factors carrying performative and symbolic meanings. In the study, qualitative content analysis was applied to a monitoring pool created from the content of 14 mainstream home vlogging channels, and digital ethnographic methods were also used to observe the vlogosphere.